Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie TK w dniu 24...

Posiedzenie TK w dniu 24...

Posiedzenie TK w dniu 24...

Posiedzenie TK w dniu 24...

Posiedzenie TK w dniu 24...

Posiedzenie plenarne Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i Prezydium TK w dniu 24 kwietnia 2013 r.

25-04-2013

W dniu 24 kwietnia br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych z udziałem Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Spotkaniu przewodniczył Minister Pracy i Polityki Społecznej, Przewodniczący Trójstronnej Komisji – Władysław Kosiniak-Kamysz. Resort pracy i polityki społecznej reprezentowali również Sekretarz Stanu Jacek Męcina i Podsekretarze Stanu – Elżbieta Seredyn, Radosław Mleczko i Marek Bucior.

Podczas rozmów skupiono się na problematyce ochrony miejsc pracy i konkurencyjności polskiej gospodarki w kontekście spowolnienia gospodarczego w Europie, w tym w Polsce. Premier Donald Tusk zapewnił, że obniżenie stopy bezrobocia jest priorytetowym działaniem rządu. Odnosząc się do naczelnego postulatu strony związkowej - wycofania się rządu z procedowania projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących uelastycznienia czasu pracy premier stwierdził, że rynek pracy w Polsce oczekuje nowych regulacji. Przypomniał, że zaproponowana w projekcie rządowym instytucja wydłużania okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12-stu miesięcy (w porozumieniu z załogą pracowniczą) znana jest z okresu obowiązywania tzw. ustawy antykryzysowej i nie powinna budzić obaw.

Ciężar trójstronnych rozmów skupił się także na kwestii tzw. emerytur pomostowych, regulacjach dotyczących wysokości minimalnego wynagrodzeniu za pracę, a w kontekście stabilizacji zatrudnienia - możliwościach ograniczenia stosowania umów cywilnoprawnych i umów o pracę na czas określony. Rozmowy dotyczyły również jakości i przyszłości prowadzonego w Polsce dialogu społecznego.

Komisja zapoznała się ponadto z informacją dotyczącą wysokości minimum egzystencji obliczonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych dla 2012 roku w zestawieniu z aktualnie obowiązującymi kryteriami dochodowymi określonymi w ustawie o pomocy społecznej.

Przewodniczący Trójstronnej Komisji podkreślił, że w odniesieniu do większości podnoszonych przez partnerów społecznych problemów debaty były lub są prowadzone w ramach właściwych ciał dialogu społecznego.

Strony jednogłośnie wskazały na potrzebę kontynuowania trójstronnego dialogu w obszarze problematyki rynku pracy i sytuacji polskiego pracownika, a premier zapowiedział swój udział na kolejnym posiedzeniu Komisji.

 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: