Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu TK ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

12-06-2013

W dniu 10 czerwca 2013 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Posiedzenie prowadził Pan Henryk Nakonieczny – Przewodniczący Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
W spotkaniu uczestniczyli:  Jan Maria Jackowski – Senator RP, Radosław Mleczko – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele resortu pracy i finansów.
Porządek obrad obejmował:
1. Dyskusję na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (druk senacki 316).
2. Wypracowanie stanowiska w przedmiotowej kwestii.
3. Sprawy różne.
W imieniu grupy senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Senator RP Jan Maria Jackowski zaprezentował założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (druk senacki nr 316, złożony do Marszałka Senatu w dniu 7 marca 2013 r.). Poinformował, że projekt ustawy zmierza co do zasady do tego, aby dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej nie był uwzględniany przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wiceminister pracy i polityki społecznej - Radosław Mleczko zaznaczył, że wszystkie propozycje,  które dotyczą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu  są  z uwagą rozpatrywane przez ministerstwo, jednocześnie podkreślając, że strona rządowa  zdaje sobie sprawę, jak ważna jest wysokość minimalnego wynagrodzenia dla osób najniżej zarabiających. Poinformował także, że resort pracy przekazał swoją opinię w tej sprawie do Komisji Ustawodawczej Senatu RP. Następnie Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w MPiPS, p. Anita Gwarek, wyjaśniła charakter prawny wynagrodzenia minimalnego oraz przedstawiła informację na temat jego poszczególnych elementów. Podkreśliła również, że zmiana ustawy będzie rodziła  skutki zarówno dla budżetu państwa, jak i pracodawców. Zaznaczyła, że należy dostrzec charakter prawny wynagrodzenia minimalnego za pracę i zastanowienie się czy taka propozycja nie będzie prowadziła do istotnej zmiany charakteru prawnego minimalnego wynagrodzenia, tj. zbliżonego do wynagrodzenia zasadniczego, a nie łącznego.
W toku dyskusji przedstawiciele strony związkowej wskazywali m.in. że część pracodawców traktuje dodatek za pracę w porze nocnej jako zwykły składnik wynagrodzenia. W opinii NSZZ „Solidarność” ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje tylko wyłączenia nagród jubileuszowych, odpraw pieniężnych i wynagrodzenia za prace w godzinach nadliczbowych, natomiast nie przewiduje wyłączenia dodatku za prace w porze nocnej. Natomiast OPZZ postulował, aby dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej nie był uwzględniany przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zostało to poparte przez FZZ. Strona związkowa pozytywnie oceniła zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązanie.
Przedstawiciel ZP BCC podkreślił, że sprawa płacy minimalnej powinna być dyskutowana w kontekście generalnych problemów jakie ona stwarza. Jednocześnie przekazał brak poparcia dla zaproponowanych w projekcie ustawy zmian.

Na forum Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w powyższej kwestii.
 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: