Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Udział Pana Jacka Męciny, Sekretarza Stanu w MPiPS w obradach 102. sesji Międznarodowej Konferencji Pracy w Genewie

17-06-2013

Zatrudnienie w nowym kontekście demograficznym i dialog społeczny były tematami przemówienia Pana Jacka Męciny – Sekretarza Stanu podczas sesji plenarnej Międzynarodowej Konferencji Pracy w dniu 14 czerwca br. w Genewie.

W swoim wystąpieniu, Minister Męcina stwierdził, że obecnie w każdym kraju Unii Europejskiej odczuwane są skutki spowolnienia gospodarczego. Trudna sytuacja na rynkach międzynarodowych skłania rządy do wdrażania programów, które będą stabilizowały sytuację w poszczególnych państwach. W Polsce – po dobrych doświadczeniach w realizacji paktu antykryzysowego – wprowadzany jest mechanizm zapewniający wsparcie dla przedsiębiorców w okresie spadku obrotów. Jego celem jest utrzymanie zatrudnienia i zapobieganie zwolnieniom zagrożonych pracowników w sytuacji przejściowego pogorszenia się warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Najważniejszymi elementami tych rozwiązań jest możliwość uzyskania dopłat do wynagrodzeń pracowników za czas przestoju ekonomicznego czy w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy.

Minister Męcina stwierdził również, że okres spowolnienia gospodarczego to czas, w którym uważnie przyglądamy się funkcjonującym przepisom Kodeksu pracy. Ich celem jest dostosowanie przepisów do szybko zmieniających się warunków rynku pracy, a jednocześnie stworzenie dla osób pracujących gwarancji godnej pracy. Wprowadzane rozwiązania dotyczyć będą przede wszystkim czasu pracy w zakresie wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy za zgodą przedstawicielstwa pracowników oraz wprowadzenia ruchomego czasu pracy z zachowaniem gwarancji prawa do odpoczynku

Odnosząc się do kwestii demograficznych, Minister Męcina nadmienił, że sytuacja demograficzna jest istotna nie tylko dla rynku pracy, ale również dla stabilności finansowej powszechnego systemu ubezpieczeń. Dlatego też promowane są działania mające na celu zwiększenie dzietności kobiet. Aby tego dokonać wydłużono urlopy przysługujące z tytułu urodzenia dziecka, wprowadzając możliwość dzielenia się tym uprawnieniem miedzy rodzicami. W Polsce dominującą przyczyną ograniczania liczby dzieci lub odkładania decyzji jest obawa przez utratą zatrudnienia. Dlatego też podejmowane są działania na rzecz ograniczania tego ryzyka. W zakresie prawa pracy wprowadzono zmiany, które w większym stopniu pozwalają na dostosowanie czasu pracy do potrzeb związanych z opieką na potomstwem.

W trwającej od 5 do 20 czerwca br. 102. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy bierze udział ponad 5 000 delegatów ze 185 krajów członkowskich Międzynarodowej Organizacji Pracy. Każdy kraj członkowski MOP jest reprezentowany przez delegację, składającą się z dwóch delegatów rządowych, delegata pracodawców i delegata pracowników, oraz ich doradców technicznych.

Więcej informacji na temat 102. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy dostępnych jest na stronie http://www.ilo.org/ilc/ILCSessions/102/lang--en/index.htm
 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: