Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 19 czerwca 2013 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej, na którym:
W czasie posiedzenia dyskutanci odnieśli się do zagadnień poruszonych w 5 z 14 pytań. Wiceministrowie Skarbu Państwa i Gospodarki naświetlili plany dotyczące przyszłości sektora elektroenergetycznego oraz polityki inwestycyjnej w branży. Zapewnili o bieżącym monitorowaniu zaplanowanych do wdrażania rozwiązań w zakresie ewentualnej potrzeby zabezpieczenia spraw społecznych. Możliwość zastosowania pewnych rozwiązań osłonowych dla pracowników będzie konsultowana z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawiciele związków zawodowych postulowali o kompatybilność działań podejmowanych przez zarządy spółek z działaniami rządu w zakresie rozwoju branży i walki z bezrobociem. Wskazali na zbyt duże obciążenie ceny energii składnikiem podatkowym. W celu prześledzenia aktualnie tego zjawiska strony postanowiły reaktywować działalność Zespołu roboczego ds. cenotwórstwa energii elektrycznej działającego wcześniej w 2009 roku.
Strona związkowa wskazała na zagrożenia wynikające z nie przeprowadzania bieżących remontów sieci energetycznych oraz z narastających konfliktów zarządów spółek ze związkami zawodowymi.
Na wniosek przedstawicieli związków zawodowych strona rządowa pisemnie odniesie się do problemów zawartych w pytaniach i postulatach dotyczących istotnych spraw branży.
Wiceminister Skarbu Państwa zapowiedział przygotowanie zestawienia rozdysponowania przychodów uzyskanych z prywatyzacji branży oraz zbadanie sprawy zamiaru samorozwiązania się organizacji pracodawców, która m.in. jest sygnatariuszem Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Wpłynięcie wniosku w tej sprawie potwierdził Prezes Związku Pracodawców Energetyki.
Strony postanowiły, że omawianie problematyki zawartej w pytaniach będzie kontynuowane na kolejnym posiedzeniu Zespołu.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego