Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Spotkanie przeglądowe nt. wdrażania polityki CSR

24-06-2013

W dniu 18.06.13 r. przedstawiciele MPiPS oraz MG, członkowie HLG CSR (Grupy Wysokiego Szczebla ds. CSR) wzięli w Londynie udział w pilotażowym spotkaniu przeglądowym tzw. Peer Review nt. aktualnego stanu wdrażania założeń polityki CSR w poszczególnych krajach członkowskich UE. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie HLG CSR reprezentujący W. Brytanię, (gospodarza spotkania) Belgię oraz Estonię, a także przedstawiciel KE.
Zebrani przedstawili prezentacje dotyczące głównych kierunków inicjatyw podjętych przez administrację publiczną w ostatnim okresie, osiągniętych rezultatów, wymienili uwagi i poglądy na temat kierunku dalszego rozwoju tej ważnej obecnie idei.
Uczestnicy mieli możliwość przedyskutowania niektórych aspektów dotyczących   implementacji  i rozwoju CSR w poszczególnych krajach, m.in. w oparciu o:

- przejrzystość strukturalną zaangażowanych interesariuszy;
- rozbieżności w całościowym podejściu do idei CSR;
- problemy z kontynuacją wdrażanych inicjatyw w wypadku zmian organizacyjnych lub głównych decydentów;
- sprawy pomiaru poczynionych postępów we wdrażaniu założeń i wytycznych;
- możliwości finansowe rzutujące na podejmowane inicjatywy;
- istnienie organizacji monitorujących typu watch-dog.

Ponadto zastanawiano się, jak wystandaryzować działania CSR wobec istniejących różnic w poszczególnych krajach (baseline – benchmark), poruszono kwestię dobrowolności działań i istoty takiego podejścia w dalszym rozwoju idei, zwrócono uwagę na istniejący nadal  kryzys społeczno-gospodarczy oraz konieczność pomniejszenia jego oddziaływania na chęć i możliwość podejmowania inicjatyw z obszaru CSR  (głównie przez MŚP) –  także zwrócono uwagę na kroki, jakie należałoby przedsięwziąć w celu odpowiedniego „ulokowania” idei CSR w życiu przyszłych pokoleń.
Spotkanie miało charakter warsztatu – formułowane wnioski znajdą odzwierciedlenie w materiale, który opracowany zostanie przez firmę konsultingową ICF GHK, patrona merytorycznego oraz organizatora spotkania. Posłuży on najpierw członkom wszystkich państw UE reprezentowanych na HLG CSR, jako materiał wyjściowy do dalszej dyskusji a następnie stanie się podstawą do opracowania aktualnego Kompendium dotyczącego CSR. Ma ono wskazać KE stan zaangażowania poszczególnych państw członkowskich we wdrażanie koncepcji CSR, ich dojrzałość i pomysł na dalszy rozwój.
Podobne spotkania, których pomysłodawcą jest KE, odbędą się z udziałem przedstawicieli pozostałych państw członkowskich, zawsze w układzie czwórkowym, w miejscu i czasie zgodnym z opracowanym przez KE harmonogramem.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: