Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

27-06-2014

W dniu 26 czerwca 2014 r. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Przewidziany porządek obrad obejmował dyskusję dotyczącą, przesłanych do konsultacji społecznych, projektów ustaw:

  • ustawy z dnia 2 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.
  • ustawy z dnia 29 maja 2014 roku o zmianie ustawy o grach hazardowych

Spotkanie odbyło się z udziałem strony pracodawców Zespołu i strony rządowej.

Pan Janusz Cichoń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz dyrektorzy odpowiednich departamentów Ministerstwa Finansów przedstawili projektowane uregulowania.

Projekt ustawy z dnia 2 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Proponowane regulacje mają bezpośredni związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2013 r. Celem projektu jest kompleksowe uregulowanie zasad opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Projekt regulacji opiera się na dwóch filarach: stawce podatku oraz wydłużonym okresie przedawnienia. Stawka opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych nie ulega zmianie i wyniesie 75% podstawy opodatkowania. Jednocześnie projekt ustawy wprowadza szczególną stawkę podatku w wysokości 55% dla tych przychodów, którą podatnik ujawni z własnej inicjatywy. Z kolei, termin przedawnienia zobowiązania podatkowego przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych, projektowany jest na 10 lat.

Projekt ustawy z dnia 29 maja 2014 roku o zmianie ustawy o grach hazardowych obejmuje m.in. regulację następujących kwestii:

  • określenie możliwości prowadzenia działalności w zakresie gier hazardowych za pomocą utworzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oddziałów,
  • uproszczenie procedur w zakresie organizacji loterii fantowych i gry bingo dla podmiotów spoza branży hazardowej, realizujących cele społecznie użyteczne,
  • zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony wrażliwych grup społecznych przy powszechnym charakterze sektora online,
  • rezygnacja z formy zabezpieczenia hipotecznego i wprowadzenie obowiązku złożenia zabezpieczenia w innej dopuszczalnej formie (gwarancja bankowa, depozyt).
     
do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: