Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

08-09-2014

W dniu 8 września 2014 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Porządek obrad obejmował dyskusję dotyczącą, przesłanego do konsultacji społecznych, projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Spotkanie odbyło się z udziałem strony pracodawców Zespołu i strony rządowej.

Celem projektowanej regulacji jest ułatwienie przedsiębiorcom wykonywania działalności gospodarczej związanej z wyrobami akcyzowymi bez rozluźnienia systemu poboru podatku akcyzowego. Przewidywane zmiany w dużej części stanowią realizację postulatów kierowanych do Ministerstwa Finansów przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branżach związanych z obrotem wyrobami akcyzowymi.

Pan Wojciech Bronicki, Dyrektor Departamentu Podatku Akcyzowego w Ministerstwie Finansów przedstawił główne kierunki projektowanych zmian:

  • W kwestii wyrobów tytoniowych, w tym działalności  pośredniczących podmiotów tytoniowych, proponowane regulacje pozwolą na formalną rejestrację takiego podmiotu, ale też będą uzależniały tę rejestrację od złożenia zabezpieczenia akcyzowego.
  • Projekt zawiera także regulację, która opodatkuje akcyzą wytwarzanie papierosów przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gliz papierosowych oraz zmianę sposobu opodatkowania cygar i cygaretek- ma być ona uzależniona od wagi cygara i cygaretki, a nie od sztuki.
  • Umożliwienie korzystania ze zwolnienia od akcyzy przysługującego zakładowi energochłonnemu przez podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub wyrobów gazowych.
  • Doprecyzowanie regulacji w zakresie opodatkowania strat olejów smarowych, które nie są objęte definicją ubytków wyrobów akcyzowych. Dzięki temu zwolnieniem od akcyzy objęte będą ubytki spowodowane np. przez zdarzenia losowe, siłę wyższą albo takie, które mieścić się będą w określonych normach. .
  • Zmiany uproszczeniowe w zakresie przepisów dotyczących warunków magazynowania wyrobów akcyzowych, umożliwiające magazynowanie  w składzie podatkowym zarówno wyrobów objętych  procedurą zawieszenia poboru podatku akcyzowego, zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz z zapłacona akcyzą , pod warunkiem umożliwienia identyfikacji poszczególnych wyrobów w odrębnie prowadzonych ewidencjach.
  • Odstąpienie od wymogu obligatoryjnej obecności funkcjonariusza celnego podczas niszczenia piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą zwróconych w wyniku reklamacji.
  • Wprowadzenie regulacji zwalniającej  od akcyzy pojazdy sanitarne przeznaczonych dla zespołów ratownictwa medycznego, jeżeli samochody te spełniają cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, których szczegółowe dane zostały określone w Polskiej Normie PN-EN 1789+A1 (Pojazdy medyczne i ich wyposażenie – ambulanse drogowe) jako ambulanse ratunkowe (typ B) i ruchome jednostki intensywnej opieki medycznej (typ C). Obecnie ambulansy klasyfikowane są jako samochody osobowe do przewozu pasażerów, w związku z czym ich zakup opodatkowany jest akcyzą.
  • Wiele zmian dotyczących zakresu regulacji znaków akcyzy.
  • Wprowadzenie możliwości wyboru przez podatnika właściwego organu podatkowego w zakresie akcyzy, w sytuacji gdy czynności prawne podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane lub stany faktyczne podlegające opodatkowaniu akcyzą wystąpiły na obszarze właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów podatkowych.

Zdaniem pracodawców, kierunek zaproponowanych w projekcie zmian, wychodzi naprzeciw postulatów kierowanych przez przedsiębiorców i zawiera wiele słusznych rozwiązań, które powinny wejść w życie jak najszybciej. Są jednak kwestie wymagające dyskusji - eksperci pracodawców wyrazili chęć dalszej współpracy.
 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: