Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Informacje o stanie prac nad przygotowaniem przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, zmianach w systemie wynagradzania pracowników w ochronie zdrowia oraz projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych były głównymi tematami obrad posiedzenia Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Posiedzeniu, które odbyło się 24 marca 2011 r. przewodniczył Pan Jerzy Bartnik, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele organizacji partnerów społecznych oraz resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, zdrowia, skarbu państwa, nauki i szkolnictwa wyższego, rozwoju regionalnego, infrastruktury.
Informację nt. przygotowań Polski do objęcia przewodnictwa w Radzie UE przybliżył Podsekretarz Stanu w MSZ, Maciej Szpunar. Na posiedzeniu w dniu 15 marca br. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Program sześciomiesięczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.”. Jako państwo przewodniczące pracom Rady UE w II połowie 2011 r., Polska będzie dążyć do wprowadzenia Unii Europejskiej na tory trwałego rozwoju i skupi się na trzech priorytetach strategicznych: Integracja europejska jako źródło wzrostu gospodarczego, Bezpieczna Europa, Stabilne sąsiedztwo. W toku dyskusji, strona społeczna zaapelowała o większe wykorzystanie potencjału partnerów społecznych i dialogu społecznego, zarówno w zakresie przygotowań do prezydencji, jak i w trakcie jej trwania.
W sprawie systemu wynagradzania pracowników służby zdrowia, resort zdrowia poinformował, że co do zasady nie przewiduje się zmian dot. zasad wynagradzania. Minister Ewa Kopacz dodała, że uzgodnione ze środowiskiem pielęgniarek i położnych porozumienie daje możliwość wzrostu ich wynagrodzenia. Przepisy ustawowe natomiast dają prawo autonomicznego ustalania płac podmiotom, jakimi są samodzielne zakłady opieki zdrowotnej. Resort zdrowia wskazał przy tym na zakaz dyskryminacji w zależności od formy zatrudniania, przestrzeganie czasu pracy, czy dobrowolności wyboru formy umowy. Z sytuacja opisaną przez resort zdrowia nie zgodziły się organizacje związkowe wskazując m.in. na różnicowanie sytuacji pielęgniarek w zależności od formy zatrudnienia oraz sytuacji prawnej podmiotu.
W zakresie projektu ustawy refundacyjnej, resort zdrowia przypomniał, że projekt był już przedmiotem obrad TK. Przeanalizowało wszystkie uwagi i propozycje zgłaszane w trakcie konsultacji. Zmiany w stosunku do pierwotnej wersji projektu uwzględniają część postulatów strony społecznej.
W trakcie trwania posiedzenia, strona społeczna TK przyjęła stanowiska:
- w zakresie stymulowania rozwoju proinnowacyjnego przemysłu farmaceutycznego w Polsce, przez odpisy podatkowe na badania i rozwój;
- w sprawie trybu konsultacji projektu ustawy o lobbingu uznając, że tryb konsultacji założeń do projektu ustawy o lobbingu nie spełnia wymogów określonych w art. 16 ustawy o organizacjach pracodawców oraz art. 19 ustawy o związkach zawodowych.
W trybie obiegowym zostanie rozpatrzony projekt uchwały TK dot. wstrzymania wydatkowania środków z Funduszu Pracy.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego