Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego przyjęta przez Senat

13-07-2015

10 lipca Senat RP przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Ustawa zakłada utworzenie Rady, jako forum trójstronnej współpracy strony pracowniczej, pracodawców oraz strony rządowej. Rada ma zastąpić funkcjonującą obecnie Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
 
- Ustawa była wypracowywana w dyskusji, w dialogu autonomicznym, najpierw pomiędzy związkowcami a pracodawcami – mówił w Senacie Minister Kosiniak-Kamysz - Chciałbym podziękować partnerom społecznym, ekspertom, wszystkim, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych – bo omawiany projekt został później poddany klasycznym konsultacjom społecznym z różnymi środowiskami – za wkład pracy w powstanie wspomnianej ustawy. To jest najlepszy przykład tworzenia prawa: właśnie w porozumieniu, w dyskusji, w ścieraniu się stanowisk, które na początku nie zawsze są takie same. Chodzi o dojście do najlepszego możliwego rozwiązania.
 
Do zadań Rady należeć będzie w szczególności: wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk, opiniowanie projektów założeń projektów aktów prawnych oraz inicjowanie procesu legislacyjnego. Ponadto Rada będzie wspierać prowadzenie dialogu na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego.
 
- Ustawa o dialogu społecznym jest obecnie najbardziej innowacyjną w Europie, bo daje niezwykłą podmiotowość partnerom społecznym – oceniał minister Kosiniak-Kamysz. - Daje możliwość przedstawiania własnych projektów, skierowania zapytania do Sądu Najwyższego i rotacyjnego przewodnictwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wzmocnienie działań opiniodawczych poprzez powstanie Biura Rady Dialogu Społecznego.

Ponieważ senatorowie zgłosili do projektu ustawy dwie poprawki, na które zgodę wyrazili partnerzy społeczni, projekt wróci teraz do Sejmu.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: