Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W poniedziałek 3 sierpnia 2015 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski, dziękując za "mądry i dobry kompromis" podpisał, przygotowaną i uzgodnioną przez przedstawicieli organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz resort pracy, ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
Nowa Rada zastąpi Komisję Trójstronną i ma być szansą na nowe otwarcie dialogu społecznego w Polsce. W odróżnieniu od Komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W Radzie - tak jak w Komisji - będą reprezentowane strony: rządowa, pracowników i pracodawców.
Podpisana ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Związkowy projekt ustawy o RDS po raz pierwszy prezentowano na spotkaniu u Prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r.
Zgodnie z ustawą w Radzie organizacje pracodawców i związki zawodowe będą mogły inicjować zmiany w prawie, jak również opiniować projekty ustaw i innych aktów prawnych. Będą mogły przedstawiać wspólne zapytania ministrom i wspólnie wnosić o zmianę lub wydanie ustawy oraz domagać się wysłuchania publicznego w sprawie projektu. Zyskają też prawo wspólnego występowania do Sądu Najwyższego o wykładnię przepisów prawa i do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności ustaw.
Nad dokumentem pracowali wspólnie eksperci związków: NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych oraz pracodawców: Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club oraz przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Minister Pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas uroczystości podpisania ustawy, podziękował prezydentowi za stworzenie atmosfery do dialogu, a stronom za współpracę.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Skład Rady powoła już nowy prezydent Andrzej Duda.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego