Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Obrady 325 sesji Rady Administracyjnej Międzynarodowego Biura Pracy

16-11-2015

W dniach 2-12 listopada 2015 r. odbyła się w Genewie 325 sesja Rady Administracyjnej Międzynarodowego Biura Pracy, w której Polska zasiada w charakterze zastępcy członka na lata 2014 -2017.  Wobec braku segmentu wysokiego szczebla w sesji wzięła udział delegacja MPiPS na szczeblu eksperckim.

W czasie 325 sesji obrad RA przeprowadziła dyskusję na temat kryzysu uchodźców i jego wpływu na rynki pracy. Była to pierwsza debata w MOP na ten temat i koncentrowała się głównie na oczekiwaniach państw członkowskich wobec Międzynarodowego Biura Pracy, które w ramach swojego mandatu może pomagać zarówno państwom pochodzenia uchodźców, państwom transferowym, jak i państwom przyjmującym. Rada przyjęła decyzję o włączeniu tematu migracji do porządku obrad Międzynarodowej Konferencji Pracy w czerwcu 2017 r. w celu przeprowadzenia dyskusji ogólnej. Natomiast w 2018 r. Konferencja rozpocznie prace nad międzynarodowym standardem dotyczącym przemocy wobec kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.

Ważnym elementem obrad RA były przygotowania do obchodów 100. rocznicy powstania MOP, która będzie obchodzona w 2019 r. Dyrektor Generalny przedstawił raport z implementacji siedmiu inicjatyw z tej okazji, wśród których za kluczowe uznaje się inicjatywy: przyszłość pracy i położenie kresu ubóstwu, wpisujące się również w realizację przyjętych ostatnio przez ONZ celów zrównoważonego rozwoju w ramach Agendy 2030, w szczególności celu 8. „Promować  trwały, inkluzyjny i zrównoważony wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich ludzi”.

Ponadto, RA rozpatrywała skargi dotyczące nieprzestrzegania konwencji MOP przez Państwo Katar, Fidzi, Wenezuelę oraz Gwatemalę. W odniesieniu do sprawy łamania przez Katar fundamentalnej Konwencji MOP nr 29 dotyczącej zakazu pracy przymusowej z 1930 r. oraz Konwencji MOP nr 81 dotyczącej inspekcji pracy z 1947 r. Rada odnotowała niewielki postęp władz Państwa Katar w  procesie zmieniania prawa pracy i znoszenia systemu Kafala. Wobec braku konsensusu co do dalszych decyzji, doszło do głosowania  nad dalszym trybem postępowania RA wobec Kataru, co jest rzadko stosowanym środkiem podejmowania decyzji w MBP (ostatnie głosowanie podczas RA miało miejsce w 2001 roku). 

Więcej informacji jest dostępne na stronie http://www.ilo.org/gb/lang--en/index.htm

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: