Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 12 lutego 2016 r. odbyło się, drugie z kolei, posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, w którym udział wzięli jego statutowi członkowie oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Spotkanie prowadził Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu.
Porządek obrad obejmował:
Został on przyjęty przez uczestników jednogłośnie.
Spotkanie rozpoczęto od wprowadzenia drobnych poprawek i zaakceptowania przez członków Zespołu propozycji Harmonogramu prac Zespołu Problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego na 2016 r.
Następnie przystąpiono do dyskusji objętej pkt 1 porządku obrad dotyczącejwarunków nabycia prawa do emerytury, w szczególności wieku emerytalnego, w kontekście prezydenckiego projektu ustawy przywracającej wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Pojawiło się też pytanie czy obniżenie wieku do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nie należałoby traktować jako wcześniejszej emerytury.
Przedstawiciele związków zawodowych zdecydowanie podkreślili, że projekt prezydencki idzie w dobrym kierunku, choć nie do końca spełnia on oczekiwania społeczne. Projekt, zdaniem strony związkowej, powinien być uzupełniony o element stażowy. Przedstawiono argumenty na poparcie tej tezy, z których wynika, że rozwiązanie to nie tylko nie zrujnowałoby budżetu państwa, ale przyniosło wiele korzyści, takich jak np. zwiększenie zainteresowania pracowników do wykonywania pracy rejestrowanej; zmniejszenie skali zatrudnienia w szarej strefie; zmniejszenie liczby przypadków ukrywania przez pracodawców i pracowników faktycznie osiąganych zarobków; zmniejszenie liczby przypadków zgłaszania do ubezpieczenia społecznego i urzędów podatkowych zaniżonych wynagrodzeń, najczęściej w wysokości minimalnej płacy; realne zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych; zwiększenie wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne; zwiększenie wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek ubezpieczenia społecznego.
Przedstawiciele pracodawców wyrazili gotowość podjęcia rozmów, nie tylko na temat sztywnego wieku emerytalnego, ale też dodatkowych możliwości przechodzenia na emeryturę.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego