Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego

12-02-2016

W dniu 12 lutego 2016 r. odbyło się, drugie z kolei, posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, w którym udział wzięli jego statutowi członkowie oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Spotkanie prowadził Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu.

Porządek obrad obejmował:

  1. Dyskusja na temat warunków nabycia prawa do emerytury, w szczególności wieku emerytalnego.
  2. Sprawy różne.

Został on przyjęty przez uczestników jednogłośnie.

Spotkanie rozpoczęto od wprowadzenia drobnych poprawek i zaakceptowania przez członków Zespołu propozycji Harmonogramu prac Zespołu Problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego na 2016 r.

Następnie przystąpiono do dyskusji objętej pkt 1 porządku obrad dotyczącejwarunków nabycia prawa do emerytury, w szczególności wieku emerytalnego, w kontekście prezydenckiego projektu ustawy przywracającej wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i  65 lat dla mężczyzn.

Pojawiło się też pytanie czy obniżenie wieku do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nie należałoby traktować jako wcześniejszej emerytury.

Przedstawiciele związków zawodowych zdecydowanie podkreślili, że projekt prezydencki idzie w dobrym kierunku, choć nie do końca spełnia on oczekiwania społeczne. Projekt, zdaniem strony związkowej, powinien być uzupełniony o element stażowy. Przedstawiono argumenty na poparcie tej tezy, z których wynika, że rozwiązanie to nie tylko nie zrujnowałoby budżetu państwa, ale przyniosło wiele korzyści, takich jak np. zwiększenie zainteresowania pracowników do wykonywania pracy rejestrowanej; zmniejszenie skali zatrudnienia w szarej strefie; zmniejszenie liczby przypadków ukrywania przez pracodawców i pracowników faktycznie osiąganych zarobków; zmniejszenie liczby przypadków zgłaszania do ubezpieczenia społecznego i urzędów podatkowych zaniżonych wynagrodzeń, najczęściej w wysokości minimalnej płacy; realne zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych; zwiększenie wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne; zwiększenie wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek ubezpieczenia społecznego.

Przedstawiciele pracodawców wyrazili gotowość podjęcia rozmów, nie tylko na temat sztywnego wieku emerytalnego, ale też dodatkowych możliwości przechodzenia na emeryturę.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: