Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 4 kwietnia 2016 r. w gmachu Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia. Obrady prowadziła Jolanta Ochman, Współprzewodnicząca Zespołu ze strony związkowej.
Przyjęty porządek posiedzenia, poza sprawami organizacyjnymi, w części merytorycznej obejmował:
1. Kontynuacja dyskusji na temat bieżących i planowanych prac w obszarze organizacji
i funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej – projekt stanowiska Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia w sprawie postulowanej organizacji i zakresu kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej
2. Informacja Ministerstwa Zdrowia na temat bieżących i planowanych prac w obszarze Państwowego Ratownictwa Medycznego
3. Kontynuacja dyskusji na temat propozycji rozwiązań uwzględniających poziom wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych pracujących w ochronie zdrowia - propozycja ustawowych rozwiązań systemowych dotyczących wynagrodzeń
w ochronie zdrowia
Kwestia dotycząca Państwowej Inspekcji Sanitarnej była przedmiotem prac Podzespołu roboczego ds. Państwowej Inspekcji Sanitarnej Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia. Jego członek – Główny Inspektor Sanitarny, poinformował o ustaleniach jakie zapadły podczas posiedzenia podzespołu w dniu 4.04.2016 r. W oświadczeniu poinformował, że przyjęto zdecydowanie negatywne stanowisko wobec koncepcji pozbawienia Ministra Zdrowia kompetencji do koordynacji nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce. Podzespół opowiada się za przywróceniem pionowego podporządkowania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustanowieniem Ministra Zdrowia głównym dysponentem środków budżetu dla całej Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ustalenia Podzespołu zostały przyjęte przez strony: pracodawców i związki zawodowe na posiedzeniu plenarnym Zespołu. Ponadto uzgodniono, że w dalszym ciągu będą trwały prace podzespołu w zakresie problematyki Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informację o bieżących i planowanych pracach w obszarze ratownictwa medycznego. Dogłębna analiza funkcjonowania systemu ratownictwa oraz zidentyfikowanie obszarów wymagających zmian ma być podstawą do opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, która umożliwi realizację zapowiedzi z expose pani premier w zakresie funkcjonowania systemu, jako „państwowego”. Ponadto procedowane są dwa projekty rozporządzeń Ministra Zdrowia: w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego oraz w sprawie określenia wzoru karty indywidualnej ratownika medycznego. Przedstawiono informację na temat tworzenia centr urazowych dla dzieci, które zostały zaimplementowane ustawą z dnia 25.09.2015 roku.
W wyniku dyskusji ustalono, że zostanie powołany podzespół, który określi obszary koniecznych zmian do ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wyniki prac podzespołu zostaną przedstawione do uzgodnień na posiedzeniu Trójstronnego Zespołu.
Podobnie uzgodniono, że powołany zostanie podzespół do prac w zakresie projektu ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Resort zdrowia przedstawił materiał roboczy w formie wstępnego projektu ustawy opracowanego w MZ, jednakże wzbudził on wiele emocji, dlatego uzgodniono konieczność dalszego prac w gronie ekspertów.
Kolejnego posiedzenie zespołu zostało zaplanowane na 25 kwietnia br.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego