Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w dniu 7 kwietnia 2016 r.

08-04-2016

W dniu 7 kwietnia 2016 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego, które prowadził Piotr Duda - Przewodniczący RDS, Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
W obradach, strona rządowa była reprezentowana przez wiceprzewodniczącą Rady Elżbietę Rafalską – Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Mateusza Morawickiego – Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Annę Zalewską – Ministra Edukacji, Dawida Jackiewicza – Ministra Skarbu Państwa, Andrzeja Adamczyka – Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Konstantego Radziwiłła – Ministra Zdrowia, Krzysztofa Tchórzewskiego – Ministra Energii, Stanisława Szweda – Sekretarza Stanu w MRPiPS, Hannę Majszczyk – Podsekretarza Stanu w MF. Oprócz statutowych członków RDS udział wziął Wiesław Janczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów  w zastępstwie Ministra Finansów.

Zgodnie z przyjętym programem spotkania przyjęto:

Uchwały Rady Dialogu Społecznego:

  • Uchwała Nr 10 Rady Dialogu Społecznego w sprawie powołania Dyrektora Biura Rady.
  • Uchwała Nr 11 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Rady Dialogu Społecznego za okres od 22.10.2015 r. do 31.03.2016 r.
  • Uchwała Nr 12 w sprawie powołania doraźnego Zespołu problemowego do spraw projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej.

Uchwały strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego:

  • Uchwała Nr 6 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie zasad uzgadniania wniosku o powoływanie zespołów dla prowadzenia branżowego dialogu społecznego.
  • Uchwała Nr 7 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie opiniowania innych projektów założeń projektów ustaw i projektów aktów prawnych.
  • Uchwała Nr 8 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie problemów funkcjonowania hutnictwa stali.
  • Uchwała Nr 9 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw z dnia 18 marca 2016 r.

Dziękując za przyjęcie Uchwały nr 8 Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił znaczenie wsparcia partnerów społecznych dla działań podejmowanych przez rząd na arenie międzynarodowej w sprawie ochrony konkurencyjności polskiej gospodarki. Istnieje potrzeba współdziałania, by wywalczyć korzystne dla Polski rozwiązania. Dziś bowiem, jak powiedział, niektóre kraje unijne sprzeciwiają się wprowadzaniu antydumpingowej polityki celnej w imporcie  towarów z państw stosujących niedozwolone praktyki cenowe.

Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a zarazem wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego odnosząc się do przyjętej Uchwały nr 9 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw z dnia 18 marca 2016 r. podkreśliła, że w tak trudnym obszarze możliwy jest jednak dialog. Zaznaczyła, że zbudowanie kompromisu otwiera nowe szanse dialogu społecznego. Zwróciła uwagę, że projekt jest wynikiem przekonania rządu o konieczności zmiany dotychczasowej praktyki w tym obszarze.

Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślił, że do stosowania zaproponowanych rozwiązań będzie szczególnie zobowiązany sektor publiczny. Zapowiedział przeanalizowanie szczegółowych propozycji partnerów ale z uwagi na to, iż jest uzgodnienie między pracodawcami i związkowcami, to resort, który projekt przygotował, ten kompromis akceptuje.

Prace nad porozumieniem prowadzone były w zespole problemowym RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Partnerzy społeczni reprezentowani w zespole uzgodnili, że minimalne wynagrodzenie obowiązujące od 1 styczna 2017 r. wyniesie 12 zł za godzinę, dodatkowo zostanie zwaloryzowane wskaźnikiem  wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego w 2016 r. na rok następny, tj. rok 2017. Uzgodniono zapis o wyłączeniu z wynagrodzenia dodatku za pracę w porze nocnej.

W dalszej części spotkania Mateusz Morawiecki – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju przedstawił Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaznaczył, że odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitału dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonego rozwoju społecznego i regionalnego. Podkreślił, że Polska wpadła w 5 pułapek rozwojowych: pułapka średniego dochodu, braku równowagi, słabości instytucji, demograficzna i przeciętnego produktu. Dodał również, że Polska musi w pełni wykorzystać własny potencjał rozwojowy i włączyć mniejsze miasta w procesy rozwojowe, aby zbudować silna gospodarkę we wszystkich regionach.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: