Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 25 kwietnia 2016 r. w gmachu Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, pod przewodnictwem Marii Jolanty Ochman, Współprzewodniczącej ze strony związkowej.
Przyjęty porządek posiedzenia obejmował:
1. Taryfikacja świadczeń opieki zdrowotnej – aktualne i planowane działania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT)
2. Informacja Ministerstwa Zdrowia na temat realizacji przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów
o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do podwyżek dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych
3. Informacja na temat prac podzespołu do spraw projektu ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
4. Organizacja i funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.
Jak poinformował prezes AOTMiT nadal trwa proces taryfikacji świadczeń zdrowotnych, którego zadaniem jest prawidłowa wycena kosztów na bazie szczegółowych danych o wszystkich elementach świadczenia oraz przyjętej metodologii. Wytypowane zostały rodzaje świadczeń, a w następnym etapie Rada Taryfikacji podejmie w tym zakresie konsultacje społeczne.
Ministerstwo Zdrowia przekazało informację NFZ na temat realizacji przepisów rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do podwyżek dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Jak wynika z danych, wprowadzone przepisy rozporządzeń mają m.in. zagwarantować przewidziany średni wzrost miesięcznych wynagrodzeń pielęgniarek i położnych wraz ze składkami. Środki na realizację przepisów do dnia 31 sierpnia 2016 r. są przekazane świadczeniodawcom przez NFZ w oparciu o zawarte aneksy.
MZ poinformowało również, że trwają prace podzespołu na temat propozycji rozwiązań uwzględniających poziom minimalnego wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych pracujących w ochronie zdrowia. Precyzyjnemu określeniu propozycji, posłuży opracowana w podzespole ankieta, która zostanie przekazana zainteresowanym instytucjom.
W związku z pracami dotyczącymi organizacji i funkcjonowania Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, został powołany podzespół, którego zadaniem będzie wypracowanie szczegółowych propozycji zmian.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego