Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 14 czerwca 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych pod przewodnictwem Sławomira Broniarza.
W spotkaniu udział wzięli: Teresa Wargocka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Marcin Zieleniecki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Hanna Majszczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Krzysztof Łanda – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Tematyka spotkania przewidywała:
Wiceminister K. Łanda poinformował, że projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia dotyczy kwestionariusza oceny wniosków inwestycyjnych w ochronie zdrowia. Celem projektu jest zapewnienie przejrzystego procesu wydawania opinii o celowości inwestycji przez wojewodę oraz ministra właściwego do spraw zdrowia, które będą miały kluczowe znaczenia dla rozwoju ochrony zdrowia. Będą one wydawane przez wojewodów z uwzględnieniem map potrzeb zdrowotnych, priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej oraz danych z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Podstawą do wydania pozytywnej opinii o celowości inwestycji będzie jej ocena dokonana w oparciu o formularz zwany Instrumentem Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ).
Strona społeczna odniosła się do projektowanej ustawy.
Pracodawcy RP zwrócili uwagę m.in. na:
Konfederacja Lewiatan oceniła sam system pozytywnie. Zwrócono uwagę, że brakowało instrumentu, który wskazywałby jak wojewoda ma dokonywać oceny celowości inwestycji.
Ponadto poruszono kwestię zmiany map potrzeb zdrowotnych, która zgodnie z projektem ustawy będzie należała do Ministra Zdrowia (propozycja, aby wojewoda przy udziale wojewódzkich rad miał możliwość modyfikacji map potrzeb zdrowotnych i dostosowywania ich do zmieniających się potrzeb).
W podsumowaniu Przewodniczący Zespołu podkreślił, że stanowiska zaprezentowane przez pracodawców posłużą przy dopracowaniu całości projektu.
W dalszej części spotkania przedstawiciel Konfederacji Lewiatan odniósł się do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Zwrócił uwagę, że w poprzednim brzmieniu tej ustawy partnerzy społeczni mieli możliwość uczestnictwa w Krajowej Radzie Konsultacyjnej przy Pełnomocniku ds. Osób Niepełnosprawnych. Obecnie nie ma takiej możliwości.
W związku z powyższym strona społeczna zespołu przyjęła stanowisko o treści: „ Partnerzy społeczni negatywnie opiniują projekt poselski ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw druk nr 564, polegający na wyeliminowaniu reprezentatywnych przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców z Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku ds. Osób Niepełnosprawnych. Partnerzy społeczni wnioskują jednocześnie o pozostawienie w Radzie Konsultacyjnej z zachowaniem równowagi przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych i pracodawców oraz organizacji pozarządowych.”
Ustalono kolejny termin posiedzenia zespołu na dzień 7 lipca br.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego