Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie zespołu problemowego ds. usług publicznych

17-06-2016

W dniu 14 czerwca 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych pod przewodnictwem Sławomira Broniarza.

W spotkaniu udział wzięli: Teresa Wargocka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Marcin Zieleniecki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Hanna Majszczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Krzysztof Łanda – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Tematyka spotkania przewidywała:

  1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia zespołu w dniu 24 maja 2016 r.
  2. Dyskusję nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
  3. Dyskusję nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.
  4. Sprawy różne.

Wiceminister K. Łanda poinformował, że projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia dotyczy kwestionariusza oceny wniosków inwestycyjnych w ochronie zdrowia. Celem projektu jest zapewnienie przejrzystego procesu wydawania opinii o celowości inwestycji przez wojewodę oraz ministra właściwego do spraw zdrowia, które będą miały kluczowe znaczenia dla rozwoju ochrony zdrowia. Będą one wydawane przez wojewodów z uwzględnieniem map potrzeb zdrowotnych, priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej oraz danych z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Podstawą do wydania pozytywnej opinii o celowości inwestycji będzie jej ocena dokonana w oparciu o formularz zwany Instrumentem Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ).

Strona społeczna odniosła się do projektowanej ustawy.

Pracodawcy RP zwrócili uwagę m.in. na:

  • tryb wydawania opinii o celowości inwestycji (doprecyzowanie okresu przejściowego);
  • zasadność wypełniania wszystkich pytań, w tym dotyczących inwestora w formularzu IOWISZ;
  • zapewnienie przejrzystego i profesjonalnego sposobu oceny wniosków.

Konfederacja Lewiatan oceniła sam system pozytywnie. Zwrócono uwagę, że brakowało instrumentu, który wskazywałby jak wojewoda ma dokonywać oceny celowości inwestycji.

Ponadto poruszono kwestię zmiany map potrzeb zdrowotnych, która zgodnie z projektem ustawy będzie należała do Ministra Zdrowia (propozycja, aby wojewoda przy udziale wojewódzkich rad miał możliwość modyfikacji map potrzeb zdrowotnych i dostosowywania ich do zmieniających się potrzeb).

W podsumowaniu Przewodniczący Zespołu podkreślił, że stanowiska zaprezentowane przez pracodawców posłużą przy dopracowaniu całości projektu.

W dalszej części spotkania przedstawiciel Konfederacji Lewiatan odniósł się do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Zwrócił uwagę, że w poprzednim brzmieniu tej ustawy partnerzy społeczni mieli możliwość uczestnictwa w Krajowej Radzie  Konsultacyjnej przy Pełnomocniku ds. Osób Niepełnosprawnych. Obecnie nie ma takiej możliwości.

W związku z powyższym strona społeczna zespołu przyjęła stanowisko o treści: „ Partnerzy społeczni negatywnie opiniują projekt poselski ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw druk nr 564, polegający na wyeliminowaniu reprezentatywnych przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców z Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku ds. Osób Niepełnosprawnych. Partnerzy społeczni wnioskują jednocześnie o pozostawienie w Radzie Konsultacyjnej z zachowaniem równowagi przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych i pracodawców oraz organizacji pozarządowych.”

Ustalono kolejny termin posiedzenia zespołu na dzień 7 lipca br.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: