Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 29 czerwca 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego Rady Dialogu Społecznego, które prowadził Zbigniew Żurek – Przewodniczący Zespołu, Wiceprezes Business Centre Club. Strona rządowa Zespołu reprezentowana była przez dyrekcję Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni przedstawiciele wojewódzkich rad dialogu społecznego.
Po ustaleniu porządku obrad Przewodniczący Zespołu przedstawił informację na temat konferencji konsultacyjnej pn.: „Uwaga! Wkrótce nowy Kodeks pracy”, zorganizowanej przez BCC w dniu 31 maja br., która była poświęcona sprawom związanym z prawem pracy – w kontekście zapowiadanego powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
Omawiana konferencja zapoczątkowała, w intencji BCC, szeroko zakrojoną dyskusję na temat koniecznych zmian w prawie pracy.
Następnie Przewodniczący Zespołu przedstawił informację na temat wniosku NSZZ „Solidarność” z dnia 15 lutego 2016 r. w sprawie przedłożenia Ministrowi Edukacji propozycji wprowadzenia w szkołach ponadgimnazjalnych rozszerzenia podstawy programowej o problemy pracy ludzkiej oraz Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego – propozycji utworzenia Narodowego Programu Badań nad Pracą.
Przyjęto ustalenie, że do 15 lipca br. członkowie Zespołu i zainteresowani eksperci (w tym z WRDS-ów) ustosunkują się do tych wniosków na piśmie. Decyzja zostanie podjęta na następnym posiedzeniu Zespołu.
W punkcie dotyczącym zasad procedowania nowelizacji ustaw, Przewodniczący Zespołu zgłosił propozycję techniczną, której pomysł nasunął się w czasie prac nad ustawą o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz innych ustaw. Zaproponował członkom Zespołu skierowanie wniosku do RDS, aby podczas procedowania nowelizacji ustawy dokumentem bazowym była ustawa dotychczas obowiązująca. Na treść tego dokumentu byłyby sukcesywnie nanoszone propozycje zmian zapisów, a potem – uwagi i dyspozycje stron podczas dyskusji na forum zespołu problemowego RDS lub samej RDS.
W wyniku dyskusji uzgodniono, że omawiany wniosek zostanie przekazany Prezydium Rady Dialogu Społecznego jako wniosek strony społecznej Zespołu. Przedstawiciel strony rządowej zadeklarował akceptację dla tego pomysłu – w zależności od tego, jak sprawdzi się on w praktyce.
Kolejny punkt spotkania był poświęcony inicjatywie powołania grupy roboczej ds. europejskiego dialogu społecznego w ramach Zespołu problemowego RDS ds. rozwoju dialogu społecznego. Informacje na ten temat przedstawiła Edyta Doboszyńska z ZRP, wyrażając jednocześnie życzenie, aby Zespół zaakceptował wniosek i aby grupa robocza mogła ukonstytuować się i rozpocząć pracę we wrześniu br.
W wyniku dyskusji wniosek został przyjęty w drodze konsensusu. Wstępnie omówiono status i tryb działania grupy w ramach Zespołu.
Ostatni punkt posiedzenia, poświęcony dialogowi regionalnemu – informacjom z Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego, został zdominowany przez kwestie związane z finansowaniem WRDS-ów. Sekretarze oraz członkowie biur obsługujących te ciała dialogu zwrócili uwagę na zmianę jakościową w porównaniu z dialogiem na forum dawnych WKDS-ów – przy jednoczesnym niskim finansowaniu oraz dużych rozbieżnościach w wysokości dotacji między województwami. Zaapelowali do Zespołu o pomoc i poparcie w staraniach o zapewnienie dotacji umożliwiających WRS-om właściwe funkcjonowanie.
Przedstawiciel strony rządowej udzielił obszernych wyjaśnień w sprawie podstaw prawnych finansowania działalności WRDS-ów, wszelkich związanych z tym uwarunkowań oraz działań strony rządowej podejmowanych w tym zakresie od grudnia 2015 roku.
Obecny na posiedzeniu Zespołu jeden z sekretarzy Prezydium RDS poinformował, że przypuszczalnie na najbliższym spotkaniu tego gremium 14 lipca br. zapadnie kierunkowa decyzja rozwiązania problemu finansowania regionalnego dialogu społecznego.
Przewodniczący Zespołu zamknął posiedzenie, sugerując jednocześnie zwołanie następnego spotkania na początku września br.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego