Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 26 lipca 2016 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, które prowadził Współprzewodniczący Zespołu: Grzegorz Tobiszowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii. Ponadto w spotkaniu udział wzięli: Stanisław Szwed - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prezesi spółek górniczych, przewodniczący górniczych central związkowych oraz poseł na Sejm RP.
Głównymi tematami spotkania były aktualna sytuacja w spółkach węglowych oraz założenia „Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego 2016-2030”.
W pierwszej części spotkania przekazano informacje na temat aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej górnictwa węgla kamiennego w okresie 6 miesięcy 2016 r. Wzrosło wydobycie i poprawiła się sprzedaż węgla kamiennego, choć wynik ze sprzedaży dalej jest ujemny a eksport do UE oraz poza granice UE się zmniejszył. Zmniejszyło się również zatrudnienie, które jest wynikiem odejść na emeryturę, dobrowolnych odejść z pracy czy urlopów górniczych. Spółki węglowe, dotknięte niskimi cenami węgla i problemami z płynnością finansową, realizują programy naprawcze. W trakcie dyskusji przedstawiciele strony związkowej wyrażali wiele obaw dotyczących przyszłości poszczególnych kopalń i koksowni. Ich obawy dotyczyły również zwiększonego importu rosyjskiego węgla. Oczekują rozwiązań prawnych dla importu węgla spoza Unii Europejskiej, zwłaszcza z Rosji, które wyrównają szanse polskich producentów.
W dalszej części posiedzenia Wiceminister Energii podkreślił, że górnictwo wymaga rozwiązań sektorowych i dlatego zostanie przygotowany Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego, który określi przyszłość polskiego górnictwa, również w kontekście krajowej polityki energetycznej. Zwrócił się z propozycją powołania zespołu złożonego z przedstawicieli strony rządowej, strony pracodawców i strony związkowej, który do końca roku wypracowałby projekt rządowego programu dla górnictwa na lata 2016-2030. Przygotowana propozycja Programu, po przejęciu przez Zespół Trójstronny, zostanie przekazana Radzie Ministrów. Strona związkowa postulowała, aby do czasu zakończenia prac nad Programem, zostały wstrzymane zwolnienia.
Ustalono, że zostanie przygotowane stanowisko dotyczące zmniejszenia obciążeń fiskalnych górnictwa.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego