Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego

18-02-2016

W dniu 17 lutego  2016 roku  odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego.

Na spotkaniu omawiano:

  • Projekt dokumentu  „Polityka Energetyczna Polski do roku 2050” – skutki dla branży węgla brunatnego,
  • Przebieg realizacji procesu prywatyzacji w PAK KWB Adamów S.A. i w PAK KWB Konin S.A. w kontekście zawartej umowy prywatyzacyjnej,
  • Sytuację w PAK KWB Adamów S.A. i w PAK KWB Konin w zakresie spraw pracowniczych i pespektyw dalszego funkcjowaniu,
  • Prowadzenie dialogu społecznego w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział KWB Bełchatów i Oddział KWB Turów,
  • Planowane działania w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział KWB Bełchatów i Oddział KWB Turów w roku 2016 w zakresie polityki kadrowej i zamierzeń inwestycyjnych.
  • Uaktualnienie zapisów Regulaminu  w zakresie uzupełnienia o nowo utworzone Ministerstwo Energii i zmiany nazw urzędów.

Stronę rządową na posiedzeniu reprezentowali: Pan Grzegorz Tobiszowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, Pan Marek Zagórski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Pan Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele związków zawodowych branży węgla brunatnego, Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ ‘S” oraz pracodawcy i Prezesi PGE Polska Grupa Energetyczna S.A oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Wiceminister G. Tobiszowski zapowiedział zapoznanie się z uwagami przekazanymi w ramachkonsultacji społecznych do projektu  „Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku” prosząc o dodatkowe sugestie. Zapewnił, że wszystkie propozycje będą wnikliwie analizowane a ewentualne zmiany zapisów do tego projektu - przed ustaleniem jego ostatecznego kształtu - będą przedmiotem dyskusji. Zapowiedział, że w okresie ok. 2 miesięcy Ministerstwo Energii przedstawi plan założeń  do rozwoju branży. Poprosił, aby w podmiotach gdzie prowadzone są spory był kontynuowany dialog z pracownikami.

Wiceminister Skarbu Państwa – Pan Marek Zagórski przypomniał przebieg realizacji procesu prywatyzacji w PAK KWB Adamów S.A. i w PAK KWB Konin w kontekście zawartej umowy prywatyzacyjnej. Zapowiedział zbadanie realizacji zobowiązań inwestora zawartych w umowie prywatyzacyjnej PAK KWB Adamów S.A. dotyczących inwestycji.

Przedstawiciele strony społecznej Zespołu sygnalizowali problemy w branży:

  • braku dalekosiężnych planów rozwoju zagrażające stabilizacji zatrudnienia i wzrostu bezrobocia;
  • konieczności podjęcia działań w celu przeciwdziałania planowanemu wygaszeniu wydobycia w KWB Adamów i likwidacji  Elektrowni;
  • pozbawiania pracowników uprawnień górniczych w wyniku wydzielania z kopalń do spółek zewnętrznych a następnie zatrudnianie do dotychczasowych prac;
  • potrzeby uruchomienia szkolnictwa zawodowego przygotowującego fachowców do pracy w branży górniczej;
  • określenia czasu stosowania Programu Dobrowolnych Odejść (PDO).

Strony poinformowały o podpisanej umowie zawieszającej do 30.10.2016 r.  prowadzone spory zbiorowe. Do tego czasu przedstawiciele związków zawodowych Oddziału KWB Bełchatów i Oddziału KWB Turów zamierzają wypracować z Zarządami PGE S.A. oraz PGE GiEK S.A. ostateczny kształt porozumienia. Przedmiotem sporu jest m.in. zaprzestanie wdrażania projektu CUW HR/FK oraz gwarancje zatrudnienia.

Prezesi Zarządu PGE S.A. oraz PGE GiEK  S.A. zapewnili o otwartości na dialog i  dążenie do wypracowania satysfakcjonującego wszystkie strony porozumienia.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: