Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego RDS ds. rozwoju dialogu społecznego

25-11-2016

W dniu 22 listopada 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego RDS. Stronę rządową Zespołu reprezentował Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz dyrekcja Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele WRDS.

W pierwszej części spotkania przeprowadzono wstępną dyskusję nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Wstępnie określono ogólne ramy czasowe prac, które zgodnie z decyzją Prezydium RDS podzielono na dwa etapy, przy czym pierwszy etap będzie koordynowany przez Zespół. Uzgodniono, że zostaną przesłane pisma do przewodniczących wszystkich WRDS oraz wszystkich zespołów problemowych RDS z prośbą o zgłaszanie propozycji zmian w ustawie. Propozycje te powinny zostać opracowane przez Zespół do końca stycznia 2017 roku. O dalszym trybie procedowania nad nowelizacją zadecyduje Prezydium RDS.

Drugi punkt porządku poświęcono planowi prac Zespołu na 2017 rok. W ciągu dwóch najbliższych tygodni organizacje powinny zgłosić swoje priorytety jako inicjatywy własne do planu pracy na przyszły rok.

Ponadto ustalono, że Zespół zwróci się do organizacji wchodzących w skład RDS z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie usytuowania trójstronnych zespołów branżowych oraz ich relacji z RDS i WRDS.

Następnie przedstawiono i omówiono stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku w sprawie stanu dialogu społecznego w firmach na terenie województwa pomorskiego. Przedstawiciele WRDS w Gdańsku przedstawili genezę stanowiska, podkreślając, że zostało ono przyjęte jednogłośnie. W swoich wypowiedziach skoncentrowali się na ocenie nowej formuły dialogu regionalnego, nawiązali też do indywidualnego dialogu z pracownikami w przedsiębiorstwach działających na terenie województwa pomorskiego. Postulowali m.in. wzmocnienie pozycji związków zawodowych w dialogu z pracodawcami, a także zwiększenie roli układów zbiorowych pracy, które uznano za najlepsze narzędzie do regulowania stosunków pracy i eliminowania napięć w zakładach pracy. Ww. stanowisko zostanie przekazane pozostałym zespołom problemowym RDS.

Minister Szwed zwrócił uwagę na konieczność budowania dialogu na wszystkich poziomach oraz zintensyfikowania promocji zarówno działalności RDS, jak i funkcjonowania szeroko pojętego dialogu społecznego.
 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: