Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Krajowy dialog o przyszłości pracy

08-12-2016

W dniu 7 grudnia 2016 r. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej we współpracy  z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych zorganizowało Konferencję pt. „Krajowy dialog o przyszłości pracy”. Otworzył ją Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w MRPiPS, gościem był Nicolas Niemtchinow, Specjalny Doradca ds. Przyszłości Pracy w Międzynarodowym Biurze Pracy. Wystąpienie otwierające wygłosiła również Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan, Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

W swoim wystąpieniu Minister S. Szwed podkreślił znaczenie stosunków MOP i Polski. Przypomniał, że Polska    znajduje  się  wśród  członków  założycieli  MOP, a  także   podkreślił   znaczenie   współpracy z Organizacją przed akcesją do UE i podczas tworzenia Rady Dialogu Społecznego.

- Świat pracy na naszych oczach podlega szybkim zmianom –mówił Minister S. Szwed. – Przyszłość pracy przykuwa uwagę pracowników i pracodawców. Dynamiczne zmiany na globalizującym się rynku pracy, rozwój nowych technologii, zmiana form i organizacji pracy, migracje i zmiany demograficzne spowodowały w ostatnich latach potrzebę szybkiego reagowania MOP na wyzwania współczesności.

Konferencja odbyła się w ramach przygotowania do obchodów setnej rocznicy powstania Międzynarodowej Organizacji Pracy. Dynamiczne zmiany na globalizującym się rynku pracy, rozwój nowych technologii, zmiana form i organizacji pracy, migracje i  zmiany demograficzne spowodowały w ostatnich latach potrzebę szybkiego reagowania MOP na wyzwania współczesności i zmieniające się potrzeby swoich Członków. 

Uczestnicy Konferencji w tematycznym  bloku „Praca w społeczeństwie” zastanawiali się nad procesami demograficznymi  na  rynku  pracy  –  ich  znaczeniem   dla   rynku  pracy,   ruchu   naturalnego i wędrówkowego ludności oraz konsekwencjami dla systemu ubezpieczeń społecznych. Dyskutowali także o wpływie postępu technicznego i technologicznego na rynek pracy.

 Blok drugi poświecono sprawiedliwości społecznej na rynku pracy,  ochronie pracy oraz zróżnicowaniu wynagrodzeń. Trzeci blok dotyczył zarządzania pracą.

 Podczas konferencji odbyły się także obrady okrągłego stołu, przy którym eksperci, przedstawiciele pracodawców i pracowników oraz strony rządowej zastanawiali się, jakie powinny być interakcje pomiędzy rządem a organizacjami partnerów społecznych w zarządzaniu pracą w przyszłości.

Wyniki dyskusji zostaną przedłożone Globalnej Komisji Wysokiego Szczebla ds. Przyszłości Pracy, której powołanie przez MOP jest planowane w 2017 r.

Przed  Konferencją  odbyło  się krótkie, nieformalne  spotkanie  Stanisława Szweda, Sekretarza Stanu w MRPiPS, Nikolasa Niemtchinowa z MBP i Łukasza Arendta, Dyrektora IPiSS . Było ono poświęcone tematyce Konferencji i przyszłej współpracy w dziedzinach w niej poruszanych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: