Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 14 lutego 2017 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego RDS ds. usług publicznych. Strona rządowa reprezentowana była przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Pana Krzysztofa Michałkiewicza, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Panią Józefę Szczurek-Żelazko, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Pana Marka Tombarkiewicza, Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pana Jarosława Czubę. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Lublinie.
Głównym tematem spotkania była dyskusja nad stanowiskiem nr 1/2017 WRDS Województwa Lubelskiego w sprawie emigracji zarobkowej pracowników wykonujących zawody medyczne ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego.
Przedstawiciel WRDS w Lublinie odnosząc się do stanowiska podkreślił, że problemy poruszone jak najbardziej można przenieść na poziom krajowy. Zwrócił uwagę na monitoring i ocenę zasobów kadrowych w zawodach medycznych i zawodach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Niezbędne jest wprowadzenie staży zawodowych w zawodach pielęgniarki oraz położnej oraz przygotowanie kadr medycznych do potrzeb zdrowotnych województwa.
Minister M. Tombarkiewicz odnosząc się do omawianego stanowiska podkreślił, że poruszone w nim kwestie są w zasięgu prac ministerstwa. Poinformował, że system monitoringu kształcenia w zawodach medycznych zaczął już obowiązywać i objął m.in. farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych a do 1 maja br. obejmie lekarzy i pielęgniarki. Będzie to system, który spowoduje lepszy nadzór nad prawidłowością procesu pozyskiwania specjalizacji przez lekarzy i pielęgniarki. Odnosząc się do mechanizmu wiążącego absolwentów z potencjalnym pracodawcą poinformował, że resort jest na etapie pozyskiwania i analizowania informacji jak wygląda to w innych krajach UE. Natomiast w kwestii staży zawodowych w zawodach pielęgniarki oraz położnej poinformował, że zostały przeprowadzone analizy stanu obecnego i są prowadzone rozmowy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odnośnie dłuższych staży które dawałyby m.in. szansę zatrudnienia.
Ustalono, że zainteresowane strony, w ciągu miesiąca, wypracują wspólne stanowisko, które będzie stanowiskiem zespołu, które zostanie przekazane Radzie Dialogu Społecznego.
Następnie przedstawiciel Federacji Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki przedstawił informację ze spotkania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie ponadzakładowego układu zbiorowego dla Państwowych Instytucji Kultury.
Dyrektor Jarosław Czuba poinformował, że resort szuka rozwiązania prawnego, które pozwoliłoby w jednym dokumencie zawrzeć wszelkie uprawnienia i kompetencje wszystkich stron dialogu, zmierzającego do zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego. Następnie odniósł się do pisma Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej skierowanego do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie powołania zespołu dla prowadzenia branżowego dialogu społecznego w sektorze kultury i mediów. Zdaniem mówcy zespół ten mógłby rozwiązać problem zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego
W dalszej części spotkania poruszono kwestię tematyki prac Zespołu na 2017 r. oraz podjęto dyskusję na temat funkcjonowania Zespołu.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego