Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 17 lutego 2017 r. w CPS „Dialog” w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu problemowego ds. funduszy europejskich Rady Dialogu Społecznego. Strona rządowa Zespołu reprezentowana była przez Pana Pawła Chorążego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz przedstawicieli: Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu.
Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, nawiązując do ostatniej konferencji uzgodnieniowej z udziałem partnerów społecznych poświęconej m.in. tematyce nowelizacji ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (tzw. ustawy wdrożeniowej), przestawili stanowisko strony rządowej wobec uwag strony społecznej w ww. sprawie.
Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Finansów oraz PARP przedstawili informację na temat naliczania VAT od usług doradczych w ramach działania 2.2 PO WER podkreślając, że nadal oczekują na wiążącą opinię ze strony Komisji Europejskiej w powyższej sprawie.
Dalsza część posiedzenia była poświęcona tematowi wsparcia dla budowy potencjału partnerów społecznych w ramach PO WER w związku z nowym stanowiskiem Komisji Europejskiej, a także możliwości wyodrębnienia działań w ramach renegocjacji programów (Umowa Partnerstwa oraz PO WER). Informację w tej sprawie przestawił Przewodniczący Zespołu.
W dalszej kolejności omówiono uwagi i propozycje związane z planowanym posiedzeniem Komitetu Monitorującego PO WER.
Przewodniczący Zespołu przekazał krótką informację na temat planowanego spotkania z marszałkami województw, które będzie poświęcone dyskusji na temat m.in. realizacji zasady partnerstwa w województwach oraz wykonania poszczególnych zadań w regionalnych programach operacyjnych. Poinformował, że w związku z planami Zespołu problemowego RDS ds. rozwoju dialogu społecznego zorganizowania podobnego spotkania z udziałem marszałków, zarysowała się możliwość zwołania wspólnego posiedzenia obydwu zespołów wraz z marszałkami województw – w kwietniu br.
W ramach spraw różnych przedstawiciel strony pracodawców nawiązał do tematyki ubiegłotygodniowych obrad dwóch podkomitetów Komitetu ds. Umowy Partnerstwa: ds. monitorowania zasady partnerstwa oraz ds. efektywności funduszy UE. Poruszył kwestię interpretacji zapisu art. 14 ustawy wdrożeniowej, dotyczącego procedury delegowania przedstawicieli reprezentatywnych organizacji partnerów społecznych do komitetów monitorujących krajowych i regionalnych programów operacyjnych.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego