Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że osoby wykonujące pracę zarobkową będą mogły tworzyć i wstępować do organizacji związkowych. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów ustawy z prawa tworzenia i wstępowania do związków zawodowych nie mogą korzystać np. osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.
Nowe przepisy są w głównej mierze konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 czerwca 2015 r., sygn. akt K 1/13.
Zgodnie z projektem nowelizacji prawo koalicji związkowej, czyli tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych, będą posiadali zarówno pracownicy, jak również osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli spełnią one następujące warunki:
Chodzi w szczególności o osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług (do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu), czy umowa o dzieło. Tworzyć i wstępować do organizacji związkowych będą mogły także osoby prowadzące jednoosobowo działalność gospodarczą (tzw. osoby samozatrudnione) wykonujące pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy.
Ponadto, w ramach definicji osoby wykonującej pracę zarobkową, zakłada się rozszerzenie uprawnienia do tworzenia związków zawodowych na osoby wykonujące pracę nakładczą, które dotychczas posiadały jedynie uprawnienie do wstępowania do związków zawodowych działających już w zakładzie pracy.
Pozostałe najważniejsze zmiany przewidziane projektem:
Projekt nowelizacji realizuje także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 maja 2008 r., sygn. akt P 50/07 poprzez konkretyzację czynów podlegających grzywnie, która może zostać nałożona na osobę pełniącą funkcję związkową za:
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem projektowanego art. 253 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych, który zacznie obowiązywać po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego