Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
20 czerwca 2018 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Stronę rządową reprezentował Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który przewodniczył posiedzeniu oraz Mikołaj Wild – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Podczas spotkania przedstawiono informacje o strukturze Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie (SRK-Bud), stanie zaawansowania działań na rzecz jej wpisania do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz możliwościach wykorzystania przez pracodawców, instytucje szkolące i środowisko budowlane. Główne założenia powyższego projektu to: 1) włączenie się w szerszy kontekst prac nad rozwojem systemu kwalifikacji w Unii Europejskiej i Polsce; 2) zwiększenie transparentności kwalifikacji nadawanych w budownictwie; 3) identyfikacja kluczowych obszarów kompetencji w budownictwie; 4) tworzenie opisów kwalifikacji bardziej adekwatnych do potrzeb pracodawców w budownictwie; 5) przygotowanie oferty kształcenia i szkolenia zawodowego adekwatnej do potrzeb budowlanego rynku pracy; 6) dostarczenie Sektorowej Radzie ds. Kompetencji w Budownictwie nowego oddziaływania na sektor. Obecnie projekt SRK-Bud znajduje się na etapie konsultacji.
Debatując nad propozycją rozszerzenia zakresu działania Zespołu o problemy związane z przemysłem drzewnym strony postanowiły, że kwestia ta zostanie rozstrzygnięta na następnym posiedzeniu, po wysłuchaniu przedstawicieli tej branży.
W trakcie dyskusji nad sytuacją pracowników samozatrudnionych w branży budowlanej najwięcej czasu poświęcono zagrożeniom wynikającym z takiej formy pracy. Zwrócono uwagę na fakt, że od osób samozatrudnionych nie wymaga się posiadania aktualnych badań lekarskich oraz odbycia szkoleń z BHP. Pracownicy samozatrudnieni często nie przestrzegają przepisów związanych z czasem pracy, co może skutkować wzrostem wypadków na budowach.
Ponadto strona pracodawców zaprezentowała propozycje mające na celu uproszczenie przepisów prawnych w zakresie nadbudowy istniejących budynków. Wskazano, że takie rozwiązanie może być skuteczną odpowiedzią na potrzeby demograficzne miast. Członkowie Zespołu zapowiedzieli podjęcie prac na rzecz promocji tej technologii.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego