Zespół problemowy ds. polityki gospodarczej i rynku pracy
Zespół zajmuje się problematyką rynku pracy i polityki gospodarczej. Do jego zadań należy opiniowanie założeń i projektów aktów prawnych, programów rządowych i innych dokumentów związanych z polityką gospodarczą kraju i problematyką rynku pracy oraz opracowywanie - w miarę potrzeby - ich założeń. Zespół zajmuje się także analizą i oceną działań z zakresu polityki gospodarczej i polityki rynku pracy. Ma uprawnienia do oceny przygotowania narodowego do korzystania z europejskich funduszy pomocowych, przed i po akcesyjnych.
Statystyka posiedzeń Zespołu problemowego TK ds. polityki gospodarczej i rynku pracy
w latach 2002-2015
lata |
2002 |
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
liczba posiedzeń |
8 |
11 |
4 |
5 |
4 |
3 |
26 |
9 |
9 |
7 |
10 |
3 |
5 |
0 |
w 2015 r. Zespół nie spotkał sie ani razu.
W 2014 r. odbyło się 5 spotkań Zespołu. Posiedzenia obejmowały następującą tematykę:
-
Dyskusja na temat aktualnych problemów i wyzwań związanych z obszarem zamówień publicznych.
-
Dyskusja nad projektem ustawy z dnia 2 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.
-
Dyskusja nad projektem ustawy z dnia 29 maja 2014 roku o zmianie ustawy o grach hazardowych.
-
Dyskusja na temat projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
-
Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.
-
Dyskusja na temat "Kształcenie zawodowe dla rynku pracy”.
W 2013 r. odbyły się 3 spotkania Zespołu. Posiedzenia obejmowały następującą tematykę:
-
Dyskusja nad Projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.
-
Obrady dotyczące Komunikatu Komisji Europejskiej: Roczna Analiza Wzrostu Gospodarczego na 2013 rok.
-
Wymiana poglądów w kwestii konsolidacji polskiego przemysłu obronnego i wpływu proponowanych przez rząd zmian na rynek pracy w tym możliwe zwolnienia grupowe.
W 2012 r. odbyło się 10 spotkań Zespołu, w tym 1 wspólne z Zespołem ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz 1 posiedzenie grupy roboczej. Posiedzenia obejmowały następującą tematykę:
-
Rozpatrzenie projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.
-
Dyskusja dotycząca tematów zgłoszonych przez partnerów społecznych i MPiPS, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w ekspertyzie - ustalenie zakresu przedmiotowego ekspertyzy nt. płacy minimalnej.
-
Dyskusja na temat limitu wwozu paliwa z krajów trzecich do Polski w standardowym zbiorniku samochodu ciężarowego.
-
Dyskusja na temat wypierania polskich przewoźników z rynku Federacji Rosyjskiej.
-
Rozpatrzenie wniosku OPZZ dotyczącego podjęcia przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej i zarazem Przewodniczącego Trójstronnej Komisji działań na rzecz zmiany stawek tzw. kilometrówki określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
-
Dyskusja na temat ewentualnej potrzeby wprowadzenia zmian w zakresie warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla mikro i małych przedsiębiorstw.
-
Rozpatrzenie możliwości wprowadzenia uproszczonych form opodatkowania.
-
Dyskusja na temat potrzeby zmian przepisów dotyczących Funduszu Pracy, ustanowienia formalnego wpływu i nadzoru społecznego nad wydatkowaniem środków Funduszu Pracy.
-
Sprawozdanie z prac autonomicznego zespołu roboczego ds. wypracowania propozycji zmian z zakresu wydatkowania środków z Funduszu Pracy.
-
Wsparcie ze strony państwa wobec zalewu polskiego rynku tanimi towarami.
-
Dyskusja na temat konsekwencji usamorządowienia kolejowych spółek pasażerskich.
-
Dyskusja na temat rozwoju innych – poza środkami unijnymi – źródeł finansowania MŚP, takich jak: rozwój funduszy pożyczkowych i poręczeniowych poprzez dokapitalizowanie instytucji prowadzących te fundusze, zwiększenie możliwości korzystania z Funduszy Venture Capital.
-
Dyskusja nad propozycjami usprawnienia procesu prywatyzacji przedstawionymi przez BCC - Związek Pracodawców.
-
Rozpatrzenie stanowiska nr 5/2012 Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Bydgoszczy z dnia 14 września 2012 r. w sprawie sytuacji w Zakładach Chemicznych Zachem S.A.
-
Dyskusja na temat działań rządu podejmowanych w celu zniwelowania problemów zakładów energochłonnych, które wynikają z obowiązującego poziomu akcyzy na energię elektryczną.
-
Poczta Polska S.A. przed uwolnieniem rynku pocztowego – szanse i zagrożenia.
W 2011 r. odbyło się 7 spotkań zespołu w tym 2 wspólnie z Zespołem ds. ubezpieczeń społecznych i ds. usług publicznych podczas których:
-
Wysłuchano informacji na temat świadczenia usług finansowych dla przedsiębiorców w ramach programu rządowego: „wspieranie przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. inicjatyw pobudzających Polską Gospodarkę”. Przedstawiono prezentację dotyczącą realizacji rządowego programu „Inwestycje Program Budowy Dróg Krajowych z udziałem środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”.
-
Dyskutowano nt. oceny stanu wykorzystania środków przeznaczonych na inwestycje współfinansowane z Unii Europejskiej, w ramach rządowego programu finansowania budowy dróg i autostrad.
-
Dyskutowano nad projektem ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Przedstawiono wyniki konsultacji międzyresortowych, które odbyły się w sprawie projektu ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
-
Odniesiono się do wniosku Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie utworzenia Zespołu ds. pracowników Ochrony.
-
Zapoznano się z konsekwencjami otwarcia niemieckiego rynku pracy.
-
Poruszono kwestię dysponowania środkami z Funduszu Pracy.
-
Dyskutowano na temat konsekwencji dotyczących kierunku zmian w Dyrektywie 2001/37/WE z dnia 5 czerwca 2001r. w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych.
-
Zapoznano się z wnioskiem Pracodawców PR dotyczącym zwolnienia z podatku dochodowego wypłat gotówki z funduszu socjalnego lub funduszu związków zawodowych na działalność socjalną.
-
Wysłuchano informacji na temat możliwości ewentualnego wprowadzenia niektórych rozwiązań przewidzianych w ustawie z dnia 1 lipca 2009r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, na stałe do polskiego ustawodawstwa lub wydłużenie okresu ich obowiązywania.
-
Rozpatrzono wniosek PKPP Lewiatan dot. podwyższenia stawek ryczałtu na używanie pojazdu do celów służbowych.
W 2010 r. Zespół odbył 9 spotkań, podczas których omówiono:
-
Zasady prowadzenia kontroli przez PIP w przedsiębiorstwach.
-
Rozwój systemu Lokalnych Samorządowych Funduszy Pożyczkowych w Polsce w latach 2010 – 2015.
-
Wchodzenie na polski rynek chińskich firm budowlanych.
-
Sytuację społeczno-ekonomiczną w PLL LOT.
-
Dezyderat Nr 8 w sprawie realizacji wniosków de lege ferenda Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie zatrudnienia pracowników tymczasowych, kwestie związane z rynkiem pracy, ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
-
Analiza sytuacji Finansowej Funduszu Pracy.
-
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji.
-
Ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej.
-
Minimalne wynagrodzenie za pracę.
-
Projekt ustawy budżetowej.
-
Problem z realizacją dopłat do ulgowych biletów w publicznym drogowym transporcie zbiorowym osób.
-
Wpływ projektowanej ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na konkurencyjność branży farmaceutycznej.
W 2009 r. odbyło się 9 spotkań zespołu w tym 1 wspólnie z Zespołem do budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Na forum Zespołu poruszono następujące kwestie:
-
Omówiono sytuację w wielkiej chemii, a w szczególności w Zakładach Chemicznych Police S.A.
-
Omówiono propozycję rządową dotyczącą realizacji uzgodnień autonomicznych w sprawie Pakietu Działań Antykryzysowych, w obszarze wchodzącym w zakres kompetencji Zespołu.
-
Przedyskutowano ochronę miejsc pracy w kontekście działań antykryzysowych.
-
Podjęto próbę uszczegółowienia propozycji rozwiązań antykryzysowych w zakresie następujących obszarów:
-
zwiększenia dostępu do kredytów bankowych,
-
przyśpieszonej amortyzacji,
-
subsydiowania zatrudnienia.
-
Zapoznano się z projektem ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę.
Ponadto Zespół pełnił rolę koordynatora prac w zakresie Pakietu Działań Antykryzysowych.
W 2008 r.: 26 spotkań zespołu, w tym 19 wspólnych z Zespołem ds. ubezpieczeń społecznych i 4 wspólne z Zespołem ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
-
Omówienie sytuacji w Polskich Liniach Lotniczych LOT.
-
Przyjęcie propozycji tematów, które powinny być przedmiotem prac Zespołów problemowych TK: ds. ubezpieczeń społecznych oraz ds. polityki gospodarczej i rynku pracy w ramach prac nad rozwiązaniami w kluczowych kwestiach społeczno-gospodarczych.
-
Omówienie dokumentu „Program Solidarność pokoleń - Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+”.
-
Dyskusja nt. wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent.
-
Prace nad systemem emerytur pomostowych.
-
Dyskusja nt. maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i orientacyjnych wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach 2009 r., w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 2008 r.
-
Omówienie bieżącej sytuacji w Drukarni Naukowo - Technicznej, oddział Polskiej Agencji Prasowej oraz sytuacji w Poczcie Polskiej.
W 2007 r.: 3 spotkania, w tym 1 wspólne z Zespołem ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
-
Omówienie sytuacji w Polskich Liniach Lotniczych LOT.
-
Ustalenie hierarchii ważności tematów do negocjacji w ramach Umowy Społecznej „Gospodarka - Praca - Rodzina - Dialog”.
-
Dyskusja nt. maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i orientacyjnych wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach 2008 r. w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 2007 r.
W 2006 r.: 4 spotkania, w tym 1 wspólne z Zespołem ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
-
Problematyka publicznego transportu drogowego osób.
-
Podjęcie działań nad przygotowaniem projektu umowy społecznej „Gospodarka – Praca – Rodzina – Dialog”.
-
Gwarancje pracownicze, w związku z fuzją banków: PKO S.A. i BPH (na wniosek NSZZ „Solidarność”).
-
Problematyka publicznego transportu drogowego osób – odpowiedzi strony rządowej (kontynuacja z posiedzenia w dniu 7 kwietnia 2006 r).
-
Maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i orientacyjne wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach 2007 r. w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 2006 r.
-
Wysokość średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2007 r.
-
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2007 r.
-
LW "Bogdanka" S.A. - omówienie sytuacji (problem konsolidacji) - na wniosek OPZZ.
-
Fuzja banków PKO S.A. i BPH S.A. - gwarancje pracownicze - na wniosek NSZZ "Solidarność".
W 2005 r. Zespół spotkał się 5 razy w tym raz na wspólnym posiedzeniu z zespołem ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Jedno posiedzenie miało charakter nadzwyczajny i dotyczyło problemów z prywatyzacją PGNiG w związku z wstrzymaniem emisji akcji PGNiG. W trakcie prac zespół zajmował się następującymi kwestiami:
-
przyjął informację z działalności ARP S.A.;
-
pracował nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia w ramach dostosowania jej do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;
-
problemem prywatyzacji PKS;
-
omawiał kwestie maksymalnego wzrostu wskaźnika przyrostu przeciętnego wynagrodzenia u przedsiębiorców w 2005 r.;
-
dyskutował nad propozycjami MGiP w sprawie minimalizacji barier ekonomicznych wpływających na rynek pracy;
-
omawiał problemy związane z prywatyzacją Poczty Polskiej;
-
przyjął stanowisko w sprawie uregulowania kwestii związanej z wypłatami diet dla kierowców odbywających podróż służbową ;
-
dyskutował nad negatywnymi zjawiskami na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych;
-
przyjął stanowisko dotyczące problemu prywatyzacji PGNiG i wzywające do emisji akcji przedsiębiorstwa zgodnie z przyjętymi przez rząd planami prywatyzacyjnymi.
W 2004 roku Zespół spotkał się 4 razy, w tym na wspólnym posiedzeniu z Zespołem ds. ubezpieczeń społecznych i Zespołem ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. W trakcie prac zespół zajmował się następującymi kwestiami:
-
wybranymi aspektami rozwoju gospodarki morskiej ze szczególnym uwzględnieniem: znaczenia przedsiębiorstw żeglugowych, kwestii związanych z przemysłem stoczniowym, portów morskich: Szczecin i Świnoujście;
-
omówieniem szans i barier rozwoju Zakładów Chemicznych „Police” i Zakładów Energetycznych „Dolna Odra”;
-
uzgodniono stanowisko Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy dotyczące sytuacji w Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp.z o.o.;
-
omówieniem rządowego projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych;
-
dyskusją na temat Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2005 rok i Krajowego Planu Działań na rzecz Integracji Społecznej na lata 2004-2006;
-
sprawą realizacji umowy prywatyzacyjnej ZE PAK S.A.;
-
oceną funkcjonowania ustawy z dnia 9 lipca 2003r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych;
-
oceną Strategii Przekształceń Strukturalnych Przemysłowego Potencjału Obronnego na lata 2002 – 2005.
W 2003 roku zespół zebrał się na 11 posiedzeniach, podczas których między innymi:
-
omówiono problemy związane z sytuacją na rynku materiałów budowlanych i kierunki rozwiązań dążące do obniżenia stawek VAT;
-
dokonano prezentacji założeń do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wypracowano stanowisko w tej sprawie;
-
omówiono umowę offsetową i jej konsekwencje dla rynku pracy;
-
omówiono sytuację ekonomiczną w branży piwowarskiej i wpływ na nią stawek akcyzowych;
-
omówiono problemy funkcjonowania zbiorowego transportu drogowego osób;
-
przedyskutowano sprawę likwidacji zwolnienia okresowego od prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przy świadczeniu usług przewozu osób taksówkami;
-
zajmowano się kwestią restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Polski Cukier;
-
omawiano kwestie przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców w 2004 r. oraz wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2004 r.
Nazwisko i imię |
Instytucja |
Kontakt |
Andrzej Malinowski - Przewodniczący
|
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej |
022 828 84 31
|
Nina Krasuska - Sekretarz
|
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej |
022 661 16 69
|
Skład Zespołu
Jacek Męcina
|
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
|
Grażyna Henclewska
|
Ministerstwo Gospodarki
|
Urszula Pasławska
|
Ministerstwo Skarbu Państwa
|
Paweł Orłowski |
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego |
Arkadiusz Pączka
|
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
|
Urszula Milewska-Marzyńska
|
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
|
Jeremi Mordasewicz
|
Konfederacja Lewiatan
|
Małgorzata Krzysztoszek
|
Konfederacja Lewiatan
|
Paweł Saar
|
Związek Rzemiosła Polskiego
|
Janusz Chwajoła
|
Związek Rzemiosła Polskiego
|
Grażyna Magdziak
|
Business Centre Club - Związek Pracodawców
|
Wojciech Warski
|
Business Centre Club - Związek Pracodawców
|
Norbert Kusiak |
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
|
Bogdan Grzybowski
|
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
|
Jarosław Lange
|
NSZZ "Solidarność"
|
Waldemar Bartosz
|
NSZZ "Solidarność"
|
Waldemar Lutkowski
|
Forum Związków Zawodowych
|
Krzysztof Stefanek
|
Forum Związków Zawodowych
|