Zespół problemowy ds. prawa pracy i układów zbiorowych
Zespół zajmuje się problematyką prawa pracy i układów zbiorowych. Dokonuje oceny funkcjonowania przepisów prawa pracy pod kątem ich skutków społeczno-gospodarczych. Bada także działalność organów kontrolnych w sferze prawa pracy i legalności zatrudnienia. Ma uprawnienia do zajmowania stanowiska wobec zgłoszonych projektów aktów prawnych, programów rządowych i innych dokumentów z zakresu prawa pracy i układów zbiorowych pracy. Może również formułować ogólne założenia dla zmian przepisów z zakresu prawa pracy.
Statystyka posiedzeń Zespołu problemowego TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych
w latach 2002-2015
lata |
2002 |
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
liczba posiedzeń |
12 |
15 |
9 |
3 |
6 |
11 |
16 |
9 |
4 |
6 |
9 |
5 |
7 |
3 |
W 2015 r. odbyły się 3 posiedzenia Zespołu, podczas których podjęto następującą problematykę:
-
Propozycja nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych autorstwa Konfederacji Lewiatan.
-
Podróże służbowe pracowników.
-
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - projekt z dnia 27.03.2015 r. dotyczący przechowywania dokumentacji pracowniczej.
-
Zatrudnienie niepracownicze w aspekcie jego ochrony i wykonywania obowiązku państwowej kontroli nad warunkami wykonywania takiej pracy.
W 2014 r. odbyło się 7 spotkań Zespołu, podczas których podjęto następującą problematykę:
-
Umowy terminowe:
-
propozycje strony pracodawców wobec propozycji rozwiązań prawnych zaproponowanych stronie pracodawców przez stronę związkową
-
prezentacja projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 20.10.2014 r.) przez stronę rządową
-
wspólne stanowisko reprezentowanych w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych organizacji pracodawców (BCC-ZP, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego) do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 20.10.2014 r.).
-
Podróże służbowe pracowników – aspekty prawne i praktyczne.
-
Problematyka delegowania pracowników w ramach unijnej swobody świadczenia usług w kontekście implementacji nowej dyrektywy 2014/67/WE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz postulatów zgłaszanych przez Polską Izbę Handlu.
-
Sytuacja pracowników ujawniających informacje o nieprawidłowościach w miejscu zatrudnienia (tzw. sygnalistów) - obecny stan prawny i zmiany postulowane przez organizacje pozarządowe.
-
Propozycja nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych autorstwa Konfederacji Lewiatan.
W 2013 r. odbyło się 5 spotkań Zespołu, podczas których podjęto następującą tematykę:
-
Reprezentatywność pracodawców i pracobiorców;
-
Projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy o organizacjach pracodawców (projekt z dnia 3 stycznia 2013 r.);
-
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (dyskusja);
-
Dyskusja dotycząca kierunków zmian przepisów o telepracy;
-
Umowy o pracę na czas określony – kontynuacja dyskusji;
-
Przedstawienie przez MPiPS informacji na temat prac nad projektem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług;
-
Przedstawienie przez MPiPS informacji na temat stanu prac nad projektem nowego rozporządzenia Komisji w sprawie wyłączeń grupowych/blokowych (GBER) – konsekwencje wprowadzenia projektu rozporządzenia w pierwotnym kształcie dla systemu wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce;
-
Opinia partnerów społecznych na temat wniesionych do Sejmu RP poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy Kodeks pracy (druk nr 1539 – zakaz pracy w niedziele i święta a prace na rzecz podmiotów zagranicznych, druk 1612 – zakaz pracy w niedziele w placówkach handlowych, projekt w sprawie zakazu stosowania zabezpieczeń wekslowych w stosunkach pracy).
W 2012 r. odbyło się 9 spotkań Zespołu oraz 7 posiedzeń roboczych. Posiedzenia obejmowały następującą tematykę:
-
Stanowisko partnerów społecznych w sprawie przedstawionych przez stronę rządową propozycji trzech wariantów prac legislacyjnych związanych z zakończeniem stosowania w dniu 31 grudnia 2011 r. rozwiązań z zakresu prawa pracy zawartych w ustawie z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.
-
Kwestia implementacji do krajowego porządku prawnego postanowień zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego (trzy warianty przedstawione przez stronę rządową).
-
Pakiet legislacyjny Komisji Europejskiej w sprawie delegowania pracowników w ramach świadczeń usług – informacja strony rządowej na temat stanu debaty na forum UE i stanowiska zajmowanego przez Rząd.
-
Prace nad regulacjami czasu pracy w dziale VI Kodeksu pracy.
-
Kierunkowe propozycje zmian prawnych zmierzających do stabilizacji zatrudnienia; regulacje dotyczące umów o pracę na czas określony.
-
Propozycje NSZZ „Solidarność” dotyczące zmian w przepisach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
-
Ponadzakładowy układ zbiorowy pracy dla pracowników uczelni publicznych.
-
Rozpatrzenie Konwencji nr 94 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej postanowień o pracy w umowach zawieranych przez władze publiczne pod kątem możliwości jej ewentualnej ratyfikacji.
W 2011 r. odbyło się 6 spotkań Zespołu w tym 1 wspólne z zespołem ds. ubezpieczeń społecznych oraz 3 posiedzenia autonomiczne. Główne tematy dotyczyły:
-
Wniosku p. Sławomira Piechoty Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w sprawie rozważania na forum TK kwestii objęcia umowy o dzieło składkami na ubezpieczenie społeczne oraz składką na Fundusz Pracy oraz rozważania skutków podjęcia takiej decyzji dla życia społeczno-gospodarczego.
-
Planowanych przez Komisję Europejską zmian w Dyrektywie o czasie pracy.
-
Działań zrealizowanych przez MPiPS w związku z postulatem nr 9 „pakietu działań antykryzysowych" w kwestii „pakietów socjalnych".
-
Przepisów dotyczących zatrudniania pracownika artystycznego na czas określony i możliwości zatrudnienia pracownika artystycznego, który przepracował 15 lat na zasadzie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dyskutowano również nad przepisem, który uzależnia podjęcie przez pracownika artystycznego dodatkowego zatrudnienia od zgody pracodawcy.
-
Zatrudnienia na czas określony dyrektorów instytucji artystycznych.
-
Wprowadzenia niektórych rozwiązań przewidzianych w ustawie z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców na stałe do polskiego ustawodawstwa lub wydłużenie okresu obowiązywania niektórych przepisów tej ustawy.
-
Omówienia projektu wzoru Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej, opracowanej w ramach Podzespołu prawnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Mobbingowi.
-
Informacji strony rządowej o oczekiwanym stanowisku od partnerów społecznych w sprawie propozycji implementacji do krajowego porządku prawnego postanowień zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez europejskich partnerów społecznych w dniu 18 czerwca 2009 r. wdrożonego dyrektywą Rady 2010/18/UE i zaplanowanie harmonogramu prac.
-
Informacji MPiPS dotyczącej planowanych wydarzeń w związku z polską prezydencją.
-
Informacji GIP na temat telepracy i problemów związanych z niewykorzystywaniem przez pracodawców i pracowników, tak istotnej instytucji, jaką jest umowa o telepracę.
-
Propozycji dotyczącej sposobu prowadzenia dalszych prac legislacyjnych nad rozwiązaniami z zakresu prawa pracy zawartymi w „ustawie antykryzysowej”.
-
Uwag zgłoszonych przez partnerów społecznych do propozycji implementacji do krajowego porządku prawnego postanowień zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego.
W trakcie posiedzeń autonomicznych poruszono kwestie ustaw: o organizacjach pracodawców, o związkach zawodowych, o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
W 2010 r. Zespół spotkał się 4 razy. Głównymi tematami były:
-
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników.
-
Propozycje kierunków zmian w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, dotyczące materii prawa pracy.
-
Rozpatrzenie wniosków de lege ferenda Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie właściwości Zespołu prawa pracy i układów zbiorowych.
-
Projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o europejskich radach zakładowych.
-
Dyrektywa o czasie pracy.
W 2009 r. odbyło się 9 spotkań zespołu w tym 1 posiedzenie wspólne z Zespołem ds. rozwoju dialogu społecznego. Prace Zespołu dotyczyły następujących problemów:
-
Projektu ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.
-
Kwestii realizacji przyjętego „Pakietu działań antykryzysowych”.
-
Projektu ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców z dnia 4 czerwca 2009 r.
-
Zagadnień dotyczących reprezentatywności.
-
Podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników w kontekście orzeczenia Trybunału konstytucyjnego (rządowy i senacki projekt zmian w Kodeksie pracy).
Szeroko omawianym był „Pakiet działań antykryzysowych" przyjęty 13 marca 2009 r. w obszarze rynku pracy i stosunków pracy w kwestii następujących zagadnień:
-
wprowadzenie 12-miesiecznego okresu rozliczeniowego,
-
uruchomienie zakładowego funduszu szkoleniowego,
-
racjonalizacja rozwiązań dotyczących doby pracowniczej w kontekście rozliczania czasu pracy,
-
pakiety socjalne jako źródło prawa pracy,
-
ruchomy czas pracy jako instrument wspomagający łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi,
-
stabilizacja zatrudnienia poprzez ograniczenie stosowania umów na czas określony.
Zespół był wiodącym w zakresie prac nad "Pakietem działań antykryzysowych".
W 2008 r.: 16 spotkań zespołu; w tym 2 posiedzenia grupy roboczej oraz 6 posiedzeń wspólnych z Zespołem ds. rozwoju dialogu społecznego.
-
Omówienie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy i ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.
-
Analiza postulatów partnerów społecznych, dotyczących nowelizacji Kodeksu pracy oraz dyskusja nad zmianami w czasie pracy wynikającymi z dyrektywy europejskiej.
-
Kwestie przestrzegania minimalnych standardów pracy w zawodzie pracowników ochrony.
-
Dyskusja nt. reprezentatywności organizacji związkowej, rozwiązywania sporów zbiorowych, uprawnień organizacji reprezentatywnych w Ustawie o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
-
Rozważania nt. wprowadzenia i zdefiniowania pojęcia „samozatrudnienie”.
W 2007 r. Zespół ds. prawa pracy i układów zbiorowych spotkał się 11 razy. W trakcie prac poruszano następujące kwestie:
-
Analiza i ocena funkcjonowania regulacji zapisanych w ustawie z 7.04.2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.
-
Ocena funkcjonowania ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
-
Negocjacje w ramach Umowy Społecznej w obszarze Stabilizacja rynku pracy (w tym samozatrudnienie, instrumenty rynku pracy, umowy terminowe).
-
Dyskusja dot. propozycji zapisów opracowanych przez MPiPS, nowelizujących ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
-
Dyskusja dot. projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy dot. zakazu dyskryminacji, czasu pracy i bhp.
-
Dyskusja nad problemami stabilizacji rynku pracy (w tym samozatrudnienie, instrumenty rynku pracy, umowy terminowe).
W 2006 r. Zespół ds. prawa pracy i układów zbiorowych obradował na 6 spotkaniach (w tym 1 odbyło się wspólnie z zespołem ds. rozwoju dialogu społecznego). W trakcie prac poruszano następujące kwestie:
-
Problematyka dotycząca możliwości wprowadzenia do polskiego ustawodawstwa instytucji/zespołów pojednawczych w sprawach rozstrzygania sporów z zakresu indywidualnego prawa pracy.
-
Opracowanie harmonogramu i trybu prac Zespołu w sprawie umowy społecznej „Gospodarka – Praca – Rodzina – Dialog” w obszarze prawa pracy.
-
Informacja o funkcjonowaniu ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.
-
Informacja o pracach w Parlamencie w sprawie zmian w kodeksie pracy.
-
Analiza celów i priorytetów ustalonych na posiedzeniu Prezydium TK w dniu 19 lipca 2006 r. pod kątem prac Zespołu, w związku z uchwałą nr 29, w sprawie umowy społecznej „Gospodarka – Praca – Rodzina – Dialog”.
-
Negocjacje w ramach obszaru: Kwestie związane z ochrona roszczeń pracowniczych w związku z niewypłacalnością pracodawcy.
-
Projekt Ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (przedstawiony przez Prezydenta RP)
-
Prorodzinne prawo pracy
-
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (wprowadzenie do Kodeksu pracy pojęcia telepracy i określenie zasad jej świadczenia), w kontekście przyjętego obszaru tematycznego w ramach umowy społecznej „Elastyczność w stosunku pracy, a sytuacja prawna pracowników”.
W 2005 r. Zespół spotkał się 4 razy. W ramach prac zespół obradował w następujących obszarach tematycznych:
-
pakiety socjalne w aspekcie ich usytuowania, stosowania i standardów
-
wypłata wynagrodzenia pracownikom w związku ze zmianą art. 890 § 2 Kpc
-
problem mediacji w kontekście rozszerzenia listy mediatorów
-
zmiana ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika - zmiana wynikała z konieczności wdrożenia zalecenia dyrektywy 91/533/ EWG i dotyczyła informowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz zwolnień grupowych
-
projekt ustawy o informacji i konsultacji z pracownikami
Ponadto członkowie zespołu spotkali się z przedstawicielami Volkswagen i MAN w sprawie indywidualnych kont czasu pracy
W roku 2004 zespół odbył 11 spotkań, w tym jedno wspólne z Zespołem ds. rozwoju dialogu społecznego. W ramach prac zespołu dyskutowano nad:
-
założeniami do systemu mediacji w Polsce
-
zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie Kodeksu Pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw
-
wdrażaniem dyrektywy nr 2002/14 WE dotyczącej informacji i konsultacji pracowników we Wspólnocie Europejskiej
-
propozycjami zmian w Kodeksie Pracy
Zespół wypracował wspólne propozycje zmian Kodeksu pracy dotyczące:
-
art. 9 - uznania pakietów socjalnych za źródło prawa pracy
-
art.22 - doprecyzowania definicji tak zwanego samozatrudnienia
-
art. 29 – rozważenia obowiązków informacyjnych pracodawców
-
art. 23/1 § 3 – ograniczenia obowiązku informowania pracowników w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę
-
art. 30 - wprowadzenia możliwości „zastępczego powiadomienia” o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę w sytuacji, gdy oświadczenie pracodawcy nie może być złożone pracownikowi
-
art. 84-91 – zmodyfikowania obowiązujących przepisów o ochronie wynagrodzeń za pracę w celu zapewnienia terminowej i prawidłowej wypłaty za pracę
-
art. 112 § 1 – wskazania terminu, w jakim zakładowa organizacja związkowa powinna przedstawić swoje stanowisko w sprawie nałożenia kary porządkowej na pracownika
-
art. 168 – zrezygnowania ze ściśle oznaczonej daty 31 marca następnego roku kalendarzowego na rzecz umożliwienia stronom ustalania za obopólną zgodą terminu wykorzystania zaległego urlopu, nie później jednak niż do końca tego roku
-
potrzeby wprowadzenia rozwiązań zwiększających pomoc pracownikom będącym na urlopie macierzyńskim (za wyjątkiem wydłużania wymiaru urlopu macierzyńskiego w art. 180 Kodeksu pracy)
-
zrezygnowania z przepisu art. 215 § 2 k.p.
-
skreślenia przepisu 237² k.p.
-
skreślenia przepisu 235 § 1
-
w art. 2377 § 1 skreślenie wyrazów: „spełniające wymagania określone w Polskich Normach”
-
potrzeby uregulowania prawnego sytuacji, kiedy po wypowiedzeniu układu zbiorowego pracy nie dochodzi do porozumienia między pracodawcą i zakładową organizacją związkową w kwestii dotyczącej obowiązywania prawa wewnętrznego u pracodawcy.
Ponadto Zespól odbył spotkanie z Komisją Kodyfikacyjną Kodeksu pracy oraz przyjął sprawozdanie Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2003.
Zespół do końca 2003 roku zebrał się na 28 posiedzeniach, podczas których między innymi:
-
dyskutowano nad rządowym projektem ustawy o zasadach zatrudniania pracowników tymczasowych,
-
zespół uznał za celowe utrzymanie w art. 113 Kodeksu pracy przynależności związkowej jako kryterium niedopuszczalności dyskryminacji,
-
uzgodniono zrównanie uprawnienia związków zawodowych i organizacji pracodawców do uzgodnienia kandydatów na mediatorów,
-
zaakceptowano rządową propozycję nie wliczania okresu nauki do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pod warunkiem ustalenia minimalnego urlopu wypoczynkowego na poziomie wymaganym w Unii Europejskiej. Uzgodniono zaliczalność poprzednich, niezakończonych okresów zatrudnienia do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa i wymiaru urlopu wypoczynkowego w dodatkowym miejscu pracy.
SKŁAD ZESPOŁU |
Imię i nazwisko |
Instytucja |
Kontakt |
Maciej Sekunda - Przewodniczący |
Konfederacja Lewiatan |
(22) 879 88 88 w. 130
sekunda@seka.pl
|
Sylwia Krajewska - Sekretarz |
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej |
(22) 661 16 09
sylwia.krajewska@mpips.gov.pl
|
Członkowie Zespołu
Radosław Mleczko |
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej |
Leszek Zając |
Państwowa Inspekcja Pracy |
Halina Tulwin |
Państwowa Inspekcja Pracy |
Monika Gładoch |
Pracodawcy RP |
Tadeusz Zając |
Pracodawcy RP |
Grażyna Spytek-Bandurska |
Konfederacja Lewiatan |
|
Konfederacja Lewiatan |
Zbigniew Żurek |
Business Centre Club |
Dominika Staniewicz |
Business Centre Club |
Krystyna Foltyn |
Związek Rzemiosła Polskiego |
Janusz Piątek |
Związek Rzemiosła Polskiego |
|
NSZZ "Solidarność" |
Jerzy Langer |
NSZZ "Solidarność" |
Andrzej Radzikowski |
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych |
Paweł Śmigielski |
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych |
Andrzej Jankowski |
Forum Związków Zawodowych |
Sławomir Wręga |
Forum Związków Zawodowych |