Zespół problemowy ds. rozwoju dialogu społecznego
Zespół zajmuje się problematyką dialogu społecznego. Do jego zadań należy między innymi opracowywanie założeń i opiniowanie projektów aktów prawnych, programów rządowych i innych dokumentów związanych z tą tematyką. Zespół dokonuje również analizy i oceny funkcjonowania instytucji dialogu społecznego oraz przebiegu tego dialogu, na szczeblu krajowym i wojewódzkim oraz branżowym. Zajmuje się też badaniem przepisów prawnych i rozwiązań praktycznych przyjętych w dialogu społecznym w innych krajach, a także na forum instytucji Unii Europejskiej. Współpracuje wreszcie ze stronami umowy twinningowej (bliźniaczenia) w ramach programu PHARE 2000 “Dialog Społeczny”, który dotyczy wzmacniania mechanizmów dialogu społecznego i przygotowania partnerów społecznych do aktywnego uczestnictwa w dialogu społecznym.
Statystyka posiedzeń Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego
w latach 2002-2015
lata |
2002 |
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
liczba posiedzeń |
6 |
3 |
3 |
1 |
2 |
2 |
8 |
4 |
2 |
4 |
6 |
6 |
4 |
3 |
W 2015 r. odbyły się 3 posiedzenia Zespołu, podczas których podjęto następującą problematykę:
-
Sytuacja formalna dialogu społecznego w Polsce w świetle projektu nowej ustawy o Radzie Dialogu Społecznego... Postęp prac nad ustawą, prognozy, perspektywy.
-
Dialog społeczny w roku 2015 w praktyce (negocjacje projektu ustawy o RDS, inicjatywy lokalne i regionalne, spotkania gremiów TK, inne działania...).
-
Informacja ZP BCC o działaniach w roku 2015.
-
Stan prawny dialogu społecznego w Polsce w świetle ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
-
Podsumowanie działań Zespołu w kontekście wejścia w życie nowej ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
W 2014 r. odbyły się 4 spotkania Zespołu. Posiedzenia obejmowały następującą tematykę:
-
Stan dialogu społecznego i wnioski stąd płynące.
-
Informacja MPiPS o aktualnych pracach resortu, szczególnie tych związanych z dialogiem społecznym i prawem pracy.
-
Aktualny stan dialogu społecznego w Polsce.
-
Informacja Business Center Club na temat działalności, związanej z TK w 2013 roku.
-
Aktualna sytuacja dialogu społecznego w Polsce.
-
Informacja Business Center Club na temat inicjatyw społeczno-gospodarczych.
W 2013 r. odbyło się 6 posiedzeń Zespołu. Główne tematy to:
-
Reprezentatywność pracodawców i pracobiorców.
-
Przedstawienie projektu uchwały Rady Ministrów – Regulamin pracy Rady Ministrów – ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań zawartych w Dziale III, Rozdz. 3 przedmiotowego projektu.
-
Informacja o stanie prac nad projektem Programu Lepsze Regulacje 2012-2015, w tym także włączonego do rządowego programu "Lepsze Regulacje 2015" Kodeksu Konsultacji.
-
Informacja Business Centre Club na temat działań podejmowanych w 2012 r. i w I kw. 2013 r.
-
Analiza SWOT dla ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego – przedstawienie wyników prac podzespołu przez przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki.
-
Dyskusja nad możliwymi rozwiązaniami prowadzącymi do wznowienia efektywnego dialogu w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
-
Informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy o organizacjach pracodawców.
W 2012 r. odbyło się 6 spotkań Zespołu, w tym 1 wspólne z Zespołem ds. funduszy strukturalnych UE. Posiedzenia obejmowały następującą tematykę:
-
Wskaźniki do przeglądu śródokresowego PO KL.
-
Rekomendacje z Projektu systemowego 5.5.1 PO KL realizowanego przez MPiPS.
-
Inicjatywy dotyczące zmian w ustawie o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.
-
Informacja bieżąca z prac zespołu roboczego podsumowującego dotychczasowe efekty funkcjonowania TK i WKDS (w tym analiza SWOT).
-
Rozpatrzenie wniosku strony samorządowej o rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy zmierzającej do tego, aby samorządy - jako największy pracodawca w Polsce - miały stałego przedstawiciela w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
-
Informacja Ministerstwa Gospodarki dotycząca prac nad Projektem założeń ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych.
-
Przestrzeganie przez stronę rządową obowiązującego prawa w kontekście konsultacji społecznych.
-
Dyskusja na temat reprezentatywności pracodawców i pracobiorców.
-
Dyskusja nad dokumentem „Lepsze regulacje 2012-2015”.
-
Propozycja zmian w zasadach funkcjonowania Zespołów problemowych TK – zastępowanie stałych członków.
-
Dyskusja dotycząca informacji o szykanowaniu działaczy związkowych w resorcie finansów przedłożonej przez NSZZ „Solidarność”.
W 2011 r. odbyły się 4 posiedzenia Zespołu w tym 1 z udziałem Sekretarzy Prezydium TK oraz 2 spotkania autonomiczne podczas których:
-
Dyskutowano na temat najnowszej, rządowej inicjatywy legislacyjnej dotyczącej lobbingu.
-
Wymieniono się poglądami na temat projektu założeń projektu ustawy o niektórych sposobach unikania konfliktu interesów.
-
Rozmawiano na temat ustawowych uprawnień związków zawodowych i organizacji pracodawców.
-
Dyskutowano na temat przyszłej realizacji projektu dotyczącego wsparcia eksperckiego dla uczestników dialogu społecznego, wynikającego z rekomendacji wypracowanych w ramach pierwszego projektu systemowego w ramach poddziałania 5.5.1. PO KL.
-
Zapoznano się z tematyką Konferencji organizowanej przez BCC, pt. „Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego i ich rola w godzeniu interesów pracowników i pracodawców”.
W ramach posiedzeń autonomicznych rozmawiano m.in. na temat ewentualnych zmian w następujących aktach prawnych:
-
ustawa o organizacjach pracodawców,
-
ustawa o związkach zawodowych,
-
ustawa o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego,
-
ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,
-
ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
W 2010 r. Zespół spotkał się 2 razy w kwestii:
-
Ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.
W 2009 r. odbyły się 4 posiedzenia zespołu, w tym 1 posiedzenie wspólne z Zespołem problemowym TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Prace zespołu dotyczyły następujących problemów:
-
Aktualny stan dialogu partnerów TK (dwustronny i trójstronny).
-
Zagadnienia formalno - organizacyjne, związane z prowadzeniem obrad i negocjacji.
-
„Technika negocjacji” - na tle stanowisk przekazanych przez poszczególne organizacje.
-
Kwestie reprezentatywności strony rządowej na posiedzeniach Zespołów Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
-
Dialog branżowy.
-
Sposób i terminy przekazywania informacji przez stronę rządową.
-
Reprezentatywności organizacji związkowych.
-
„Pakiet antykryzysowy”.
-
Reprezentatywność.
-
Konieczne zmiany w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
W 2008 r.: 8 posiedzeń zespołu, w tym 6 posiedzeń wspólnych z Zespołem problemowym TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych.
-
Dyskusja nt. reprezentatywności organizacji związkowej, rozwiązywania sporów zbiorowych, uprawnień organizacji reprezentatywnych w Ustawie o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
-
Analiza funkcjonowania trójstronnych zespołów branżowych.
-
Wypracowanie propozycji tematów spotkania przedstawicieli Rady Działalności Pożytku Publicznego i Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
-
Dyskusja nt. temat obecnej sytuacji finansowej i gospodarczej na świecie oraz możliwości wypracowania rozwiązań lub mechanizmów sprzyjających zminimalizowaniu niekorzystnych tendencji w odniesieniu do sytuacji w Polsce.
W 2007 r. Zespół ds. rozwoju dialogu społecznego spotkał się 2 razy. W trakcie prac poruszano następujące kwestie:
-
Identyfikacja mankamentów dot. współpracy partnerów społecznych w ramach TK, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów z rządem.
-
Ocena praktycznej realizacji Uchwały nr 29 TK z 27.03.2006 r. ws. Umowy Społecznej.
-
Celowość funkcjonowania TK w obecnej formule.
-
Wniosek do MPiPS o sfinansowanie projektów ustaw podnoszących jakość dialogu społecznego w Polsce
-
Udział związkowców i pracodawców w audycjach telewizji publicznej.
-
Ustalenie hierarchii ważności tematów do negocjacji w ramach US „Gospodarka – Praca – Rodzina – Dialog”.
W 2006 r.: 2 spotkania, w tym 1 wspólne posiedzenie z Zespołem KT ds. prawa pracy i układów zbiorowych
-
problematyka dotycząca możliwości wprowadzenia do polskiego ustawodawstwa instytucji/zespołów pojednawczych w sprawach rozstrzygania sporów z zakresu indywidualnego prawa pracy
-
Przyszłość Okrągłego: Stołu Dialogu Społecznego na rzecz Integracji Europejskiej (OSDSIE).
-
Specyfikacja tematów z obszaru: Dialog, partnerstwo społeczne i społeczeństwo obywatelskie projektu umowy społecznej „Gospodarka – Praca – Rodzina – Dialog” wchodzącej w zakres kompetencji Zespołu.
W 2005 r. Zespół odbył jedno posiedzenie dotyczące wstępnej informacji nt. konfliktu w Telekomunikacji Polskiej S.A. oraz omówienia raportu – Dialog Społeczny w Polsce – wnioski z konsultacji Marka Goliszewskiego przewodniczącego zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego Trójstronnej Komisji z poszczególnymi Wojewódzkimi Komisjami Dialogu Społecznego w roku 2004.
Zespół w roku 2004 odbył 3 spotkania, w tym 2 wspólne z Zespołem ds. prawa pracy i układów zbiorowych. W trakcie spotkań zespołu dyskutowano na temat przedstawionych przez przedstawicieli partnerów społecznych informacji dotyczących dialogu w zespołach branżowych i TK. Omawiano także kwestie związane z projektem ustawy o informacji i konsultacji z pracownikami w odniesieniu do zaleceń Dyrektywy 2002/14 WE.
Zespół w 2003 roku zebrał się na 3 posiedzeniach, podczas których między innymi:
-
dyskutowano o przywróceniu prawa organizacji związkowych reprezentowanych w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych do występowania z zapytaniami prawnymi do Sądu Najwyższego w sprawie interpelacji przepisów należących do zakresu działania związków zawodowych,
-
zajmowano się zapisami ustawy o samorządzie wojewódzkim,
-
omawiano kwestię nowelizacji ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisji dialogu społecznego.
Nazwisko i imię |
Instytucja |
Kontakt |
Zbigniew Żurek - Przewodniczący |
Business Centre Club – Związek Pracodawców |
022 625 30 37 lub 022 825 96 04
|
Katarzyna Skonecka -Sekretarz |
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej |
022 661 16 04
|
Skład zespołu
Jacek Męcina
|
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
|
Mariusz Haładyj
|
Ministerstwo Gospodarki
|
|
NSZZ "Solidarność"
|
Wojciech Ilnicki
|
NSZZ "Solidarność"
|
Jacek Kokot
|
Związek Rzemiosła Polskiego
|
Izabela Opęchowska
|
Związek Rzemiosła Polskiego
|
Andrzej Stępniewski
|
Konfederacja Lewiatan
|
Grażyna Spytek-Bandurska
|
Konfederacja Lewiatan
|
Marian Osuch
|
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
|
Michał Kuszyk
|
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
|
Janusz Gołąb
|
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
|
Sławomir Redmer
|
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
|
Dariusz Trzcionka
|
Forum Związków Zawodowych
|
Zygmunt Mierzejewski
|
Forum Związków Zawodowych
|
Dominika Staniewicz
|
Business Centre Club
|
Witold Michałek |
Business Centre Club |